mylms.cz

... web o elektronice


Krokový motor

Pomocí tohoto jednoduchého obvodu můžete snadno regulovat otáčky krokového motoru připojeného k PC přes COM port.Princip

Krokový motor obsahuje několik vinutí se společnou zemí (více informací o krokovém motoru).
Tento obvod postupně do každého vinutí připojí log. 1 (5V). Rychlost přepínání log.1 do vinutí záleží na nastavení programu Krokáč.

Přes vstup Txd/DTR jde přes IO MAX232 obdelníkový signál (různé frekvence) do IO CMOS 4017, což de dekadický čítač.
Na vstupech čítače se postupně objevují log. 1. Propojení pinu 10 a 15 zajistí reset čítače při dosažení log1. na čtvrtém výstupu. Pokud by obvod nebyl resetován motor by neběžel plynule. Programem Krokáč se nastaví frekvence (frekvence střídání log. hodnot na čítači) a tím i rychlost přepínání vstupů u krokáče → rychlost.

 
krokovymotor-1

Schéma zapojení krokového motoru. Může se lišit podle typu

 

Zde je schéma zapojení krokáče. Nebo spíš jen takovej nástřel…i když mě to fungovalo. Je zde potřeba doplnit ještě diody aby nedošlo ke zničení tranzistorů a IO. Taky by neškodilo do bází tranzistorů přidat rezistory. A když sme u toho vylepšování – co takhle použít MOSFETy :D

 

krokovymotor-2

Když by na to přišlo a nechtěli byste řídit rychlost počítačem. Můžete místo MAX232ky zapojit tento generátor (výstup vyvedete na pin 14 CMOSe 4017). Pak rychlost budete měnit jednoduše potenciometrem. Akorát by bylo vhodnější zvolit vyšší frekvenci, protože motor se 100 kroky by se při 50Hz otočil jednou za 2 sekundy.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-19 17:04:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 8934x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Honza | před šesti roky (2013-10-28 01:00:45)

Zdravím
Kontrolní otázka: Kam budeš dávat diody? Na tranzistory, nebo na cívky?
Středový vodič krokového motoru se z valné většiny připojuje na VCC, nikoliv GND, principielně to je však jedno. Výhody připojení na VCC jsou ti doufám jasné.
Tranzistory máš zapojeny se společným kolektorem (emitorový sledovač), odpory do báze nepotřebují.
Za poměrně důležité bych považoval zmínku o tom, že v praxi je nutné ve valné většině aplikací cívky motorů budit konstantním proudem.
Krok motoru lze zmenšit i jinými způsoby, než spínáním více cívek – aproximací sínusu na vinutí.
Ad volení vyšší frekvence: Hračičkami se člověk učí, zanedlouho jistě zvládneš i takovéhle píčovinky: http://www.youtube.com/watch?…
Bastlení zdar

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.