mylms

... web o elektronice


LNB - Low-noise block converter

Low-noise block converter (LNB, LNC, česky označován jako „satelitní konvertor“) je zařízení umístěné v ohnisku satelitní antény (paraboly), přijímá signál z družice, zesiluje a převádí jej na nižší kmitočet. Takto konvertovaný signál je koaxiálním kabelem přiveden do satelitního přijímače, který jej dále demoduluje a zpracovává.

lnb-1

Konvertor bez předního krytu

 LNB je mnohdy špatně označováno jako „Low Noise Block“ nebo „Low Noise Blocker“.

LNB obvykle pracují na frekvencích 10.7–11.8 GHz a 11.6 – 12.7 GHz. Oba rozsahy jsou přepínány pomocí signálu 22kHz. Přepínání polarizace je ovládáno stejnosměrným napětím, které do LNB pouští satelitní přijímač. 12.5V – 14.5V nastaví vertikální polarizaci a 15.5V – 18V horizontální. (wiki)

U spousty konvertorů se stává, že časem upadne kryt, který zakrývá vlnovod. Je to způsobeno změnami počasí a vliven slunečního zářní (je umístěn v ohnisku lesklé paraboly, která směřuje téměř na jih).

 
lnb-2

Pohled do vlnovodu

 

lnb-3

To samý z jinýho úhlu. Ty tyčky uvnitř přijímají signál. Jedna na horizontální a druhá na vertikální frekvence.

 

lnb-4

Po odstranění krytu

 

lnb-5

DPS je uzavřena kovovým krytem, který je přilepen asi silikonem

 

lnb-6

Uprostřed desky je vf část stíněná masivním hliníkovým krytem. Na něm jsou 2 nastavovací šroubky.

 

lnb-7

Po odstranění stínění

 

lnb-8

Stylovka :)

 

lnb-9

Všiměte si provedení cest.Napsal Petan před sedmi roky v kategorii . Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 6153x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.