mylms.cz

... web o elektronice


Oprava autorádia Toyota Corolla Verso W58810

Dostalo se mi na stůl nefunkční rádio z Toyota Corolla Verso, model W58810. Kolega říká, že po zapnutí někdy hraje a většinou se ozve lupnutí v reproduktorech a pak už je ticho. I když nerad opravuju takovýhle věci, rozhodl jsem se rádio alespoň prohlédnout. Třeba mi nějaká závada vyloženě padne do oka…

radio-w58810-5Samotnou demontáž z auta jsem nedělal, ani neviděl, takže si budete muset poradit sami. Jedná se o 2din rádio se speciálními konektory. Rádio nemá univerzální konektory jako běžný rádia.

radio-w58810-1

 

Nakonec jsem zjistil, že jsou „studeňáky“ na tranzistorech. Stačilo je přepájet a rádio funguje v pohodě. Upozorňuji ale, že se může jednat o ojedinělou závadu, případně může být závada úplně jiná. Takže vše bez záruky! Pozor na elektrostatický náboj.

Na horní straně rádia je tlačítko výstražných světel a kontrolky, ty lze jednoduše vyklapnout. Celý přední rámeček rádia drží za plastové příchytky na okrajích rádia. Je to asi 12 příchytek po celém obvodu. Ty je potřeba opatrně nadzvednout a přední panel odcvaknout. Panel se vysune směrem dopředu – je připojen na dvou konektorech.

radio-w58810-2

 

Horní kryt rádia je přišroubovaný dvěma šroubky. Po demontáži krytu je na řadě chladič v zadní části rádia, a šroubky chladiče v levé části rádia (při pohledu zezadu). V pravé části na boku je kovový kryt, pod kterým je páskový vodič. Kryt je nutné oddělat a pásek opatrně vysunout z konektoru. Dalším páskem je připojena deska displeje. Tu doporučuji odpojit přímo na displeji, je tam konektor se zajištěním – stačí zajištění povolit a pásek lze snadno vyndat.

radio-w58810-3

 

radio-w58810-4

 

radio-w58810-5

 

Nakonec se odšroubují šroubky, které drží postranice a samotnou desku. Desku je nutné opatrně vytáhnout. Nyní lze přistoupit k samotné kontrole desky.
V mém případě jsou na tranzistorech Q703, Q723, Q701 a Q707 „studeňáky“. Přílišným zahříváním se porušila struktura cínu a ten vlivem vibrací popraskal. Cín je nutné odsávačkou odstranit a tranzistory přepájet. Doporučuji tranzistory proměřit, jestli jsou OK. Kolem tranzistorů a zdroje A5657N je vidět zažloutlá deska od přílišného zahřívání. Desku je pak potřeba očistit od zbytků tavidla a případně přelakovat.

radio-w58810-6

 

radio-w58810-7

 

Při montáži zpět doporučuji na tranzistory nanést teplovodivou pastu. Zlepší se tím přenos tepla do plechového krytu. Zpětná montáž je snadná – rozborka pozpátku. Pozor při nasouvání páskových vodičů zpět do konektorů, aby nedošlo k jejich poškození. Při nasazování předního panelu je taky nutné postupovat obezřetně a panel nasazovat pokud možno co nejvíce rovně – aby nedošlo k poškození konektorů.

Rádio je nyní možné osadit zpět do auta a vyzkoušet. Snad bude fungovat… :) Napsal Petan před pěti měsíci (2018-10-26 22:00:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 986x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.