mylms.cz

... web o elektronice


Oprava čelního skla svépomocí

Na sklonku zimy se opravují nejen praskliny na silnicích, ale ten kdo dostal sprchu štěrku od protijedoucího auta má starosti i s opravou praskliny na čelním skle. Podle rozsahu praskliny existují různé možnosti opravy. Rozhodně „nejčistší“ varianta je výměna celého skla. Tato varianta je však nejdražší a při malém rozsahu poškození není potřeba. Další variantou je profesionální oprava, tzv. scelení skla. Cena se pohybuje okolo 700 Kč. Poslední variantou je oprava svépomocí pomocí speciální sady na opravu skla. Varianta nejlevnější, avšak s nejistým výsledkem (ale takovýto výsledek může být i u profi-scelení skla)…

 

opravaskla-1Já jsem se rozhodl pro opravu svépomocí. Na skle jsem měl dvě prasklinky stejného tvaru. Bohužel tento druh prasklin není úplně nejlepší na opravy. Sklo mám na autě dva roky staré, takže ještě není poškrábané. Jediné poškození jsou tyto dvě praskliny od štěrku.

Nejdůležitější je ihned po poškození skla díru přelepit izolepou, nebo samolepkou tak, aby se do díry nedostala vlhkost a prach. Ten by pak byl v opraveném skle vidět. Některé pojišťovny dávají takové samolepky k připojištění čelního skla.

 

opravaskla-6

 

Na opravu jsem zakoupil set na opravu čelního skla Loctite 37613. Sada se skládá z injekční stříkačky s lepidlem, samolepky s dírou uprostřed a plastového terče, ke kterému se připevní injekční stříkačka. 

opravaskla-5

Aplikaci provádějte podle přiloženého návodu k použití. Povrch je nutné dokonale vyčistit a odmastit. Lepidlo se vytvrzuje za přítomnosti UV záření, takže je potřeba buď slunečný den, nebo UV lampa.

 

opravaskla-2

Samolepka utěsní prostor mezi plastovým terčem a sklem. Je nutné ji umístit na střed praskliny. Úchyt je nutné směřovat nahoru.

 

opravaskla-3

Na samolepku se přilepí plastový terč. 

 

opravaskla-4

Do plastového terče se vsune injekční stříkačka. Lepidlo je tekuté asi jako olej. Pozor, aby nekámplo na lakované plochy!

 

 

 

 

Injekční stříkačku je potřeba úplně otevřít a nechat vysát všechen vzduch z praskliny. Poté pustit píst stříkačky, aby se lepidlo prudce dostalo do skla. To je nutné několikrát opakovat. Ke konci jsem párkrát na stříkačku i zmáčkl, aby se lepidlo dostalo pod tlakem do praskliny. Celek je potřeba nechat 30 minut v klidu a poté stříkačku a terče odstranit, pozor na odkapávající lepidlo. 

Lepidlo je potřeba nechat doschnout na přímém slunečním světle.

S výsledkem jsem  relativně spokojený. Prasklina uvnitř skla zmizela. Jediné, co jde trochu vidět je místo, kde došlo k nárazu kamene do skla. Stále tam chybí část skla – lepidlo to uplně nevyplnilo. Ještě vyzkouším jednu aplikaci. Každopádně prasklina není na první pohled vidět. Ještě zkusím nafotit nějaké fotky. Ono to na první pohled opravdu není moc vidět a foťák má problém se zaostřením na sklo. Fotky níže to skoro až zveličují…

 

opravaskla-7

Sklo těsně po opravě

 

 

opravaskla-8

Sklo těsně po opravě

 Napsal Petan před třemi roky (2016-03-27 17:37:00) v kategorii Ostatní. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 13389x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Matej | před měsícem (2019-03-02 20:37:17)

Ahoj, myslite, ze tim pujde opravit i praskle sklo na obrazovce pocitace? jedna se o imac, kde nova obrazovka vyjde nejlvnejc z ciny na cca 8 tisic, tj skoro drazsi jak nove autosklo :) cca 5cm pavouk :)

 • Peťan: Myslím, že sklo obrazovky a autosklo je uplně jiná kategorie. Na autě se to podařilo, prasklina není téměř vidět. Člověk by musel vědět, že tam je a ještě ji hledat, aby ji našel. Ale u monitoru si to nedokážu představit (a to neřeším funkčnost monitoru).
 • reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.