mylms

... web o elektronice


Opticko teplotní požární hlásič

Požární hlásič…nic extra (co byste chtěli za patnáct kil), ale třeba by někoho zajímalo, co je uvnitř. Takže tady…

kourovecidlo-1kourovecidlo-2

Spodní strana s konektory. Připojuje se do základny bajonetovým způsobem

 

kourovecidlo-3

Deska se součástkami a snímačem

 

kourovecidlo-4

Spodní strana

Princip je velice jednoduchý. V komoře je infra-dioda a fototranzistor. Jsou však namířeny, aby dioda nesvítila na tranzistor. Komora je tvarována tak, aby se v ní neodráželo světlo a ani žádné nepronikalo z vnějšku, pouze vzduch (kouř). Pokud se do komory dostane kouř, rozptýlí světlo z fotodiody a to dopadne na fototranzistor – je vyhlášen požár. Proto by se nemělo poblíž hlásiče stříkat sprejem, moc prášit apod. – může být vyvolán poplach, nebo se může komora zanést.

Tento hlásič navíc snímá teplotu. Pokud teplota stoupne nad určitou mez (57,2 °C), nebo teplota stoupá moc rychle (>8 °C/min) hlásič také vyhlásí poplach. 

kourovecidlo-5

Otevřený snímač kouře

 

kourovecidlo-6

 

kourovecidlo-7

 

kourovecidlo-8Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 15097x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.