mylms.cz

... web o elektronice


Pokládka PVC podlahy (lina)

Po vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou přišlo na řadu položení finální podlahové krytiny.

pvc-podlaha-1Na samotné pokládce PVC, lina, koberce atp. v podstatě nic složitého není. Výhoda je, pokud má místnost co nejjednodušší tvar. Pokládka krytiny je snadnější, pokud je k dispozici velká rovná plocha, na které jde krytina připravit. Nejdříve se změří velikost místnosti. Nejlépe na co nejvíce místech. Málokdy má místnost přesný obdelníkový tvar. Většinou se spíš jedná o lichoběžník. K výslednému rozměru je nutné přičíst délku prahu – aby se po pokládce nemusel dolepovat pruh PVC do dveří.

PVC se před pokládkou rozbalí na rovnou plochu. Ideálně za slunečného počasí venku. Nechá se vyrovnat a poté se narýsuje půdorys místnosti.

 

pvc-podlaha-1

Obr. 1 – PVC rozprostřené na dlažbě

 

Na PVC podlahu jde rozměr narýsovat tak, že se na více místech naměří rozměr, poté se mezi prvním a podlením bodem natáhne svinovací metr, zkontroluje se rozměr, pokud sedí, tak se metr přitlačí ke krytine a obkreslí lihovou fixou. Na linku se poté přiloží např. vodována a lámacím nožem se krytina ořízne na potřebný rozměr. Zde více než jinde platí pravidlo „dvakrát, nebo radši třikrát měř, jednou a opatrně řež“. Drobné detily se doříznou až na místě. Po dokončení řezání je dobré ještě naznačit např. v rohu orientaci krytiny. To zamezí tomu, že se začne v místnosti krytina rozkulovat na špatnou stranu.pvc-podlaha-2

Obr. 2 – Naznačený rozměr místnosti


 

pvc-podlaha-3

Obr. 3 – Napnutý svinovací metr


 

pvc-podlaha-4

Obr. 4 – Napnutý svonovací metr a narýsovaný rozměrpvc-podlaha-5

Obr. 5 – Drobné detaily se doříznou na místě odlamovacím nožem

 

 

Nakoonec se po obvodu místnosti přidělají lišty. Na trhu je velký výběr. My jsme lepili obyčejnou plastovou lištu. Tato není opatřena samolepící vrstvou, takže se přilepí montážním lepidlem (Mamut, tekuté hřebíky apod.).

Lišta se nejprve naměří na správnou délku a ustřihne. Pokud bude končit v rohu, kde bude navazovat další lišta, tak se sestřihne, aby se dvě lišty nepřekrývaly. Před nanášením lepidla je dobré lištu ohnout tak, jak pak příjde ke zdi – následně se pak bude lišta lépe ohýbat. Nakonec se nanese vrstva lepidla (ideálně co nejvíc do krajů, aby se lišta nezačla odlepovat) a přitlačí k podlaze a ke stěně. 


pvc-podlaha-6

Obr. 6 – Naměřená lišta


 

pvc-podlaha-7

Obr. 7 – Lištu je dobré před nanesením lepidla ohnoutpvc-podlaha-8

Obr. 8 – Nanést potřebné množství lepidla

 

 

pvc-podlaha-9

Obr. 9 – Přilepená lišta. V rohu se lišty nepřekrývají. Po mírném zaschnutí lepidla se lišta jednoduše očistíNapsal Petan před třemi roky (2016-07-07 22:28:00) v kategorii . Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 1023x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.