mylms.cz

... web o elektronice


Pracovní LED svítidlo

Na práci je vhodné si trochu posvítit. Pokud není v dosahu zásuvka lze řešit osvětlení bateriovým svítidlem, nebo prodlužovačkou…nebo obojím. Zde je popis mého LED svítidla, které lze použít na svícení jak při napájení ze sítě, tak z vestavěného akumulátoru.

pracovniledsvetlo-6

 Toto svítidlo je taková mutace mezi zářivkovým a LED svítidlem. Šasi je z vykuchaného zářivkového svítidla Trevos Profi 118. Uvnitř je na plechovém držáku nalepeno deset 60cm LED pásků (celkem 360 LED typu 3528), každý o výkonu 3,8 W. Dále je nainstalován olověný akumulátor 12 V 1,3 Ah a napájecí zdroj 230/13,8 V sloužící jak k svícení, tak i dobíjení vestavěného akumulátoru. Napětí na akumulátoru by mělo být během nabíjení 13,6 až 13,8 V. S tím je potřeba počítat při použití diody. Protože napětí zdroje je 13,6 – 13,8 V může být světlo stále připojeno k síti a akumulátor se nebude přebíjet, bude se udržovat v nabitém stavu.

 

pracovniledsvetlo-1

Schéma zapojení

 

Konstrukčně šlo o co největší jednoduchost. Napájecí zdroj přes oddělovací diodu přímo dobíjí vestavěný akumulátor a z něj jsou přes dva vypínače napojené dvě sekce LED pásků. Dioda je nutná kvůli tomu, aby se akumulátor nevybíjel zpět do zdroje (pokud se zdroj nechová jako zátěž, není potřeba). Dva vypínače slouží k dvoustupňové regulaci jasu. Další možností by bylo použití LED kontroléru (jas by šel regulovat ve více stupních), ale to u pracovního světla není potřeba a akorát to zdržuje.

 

pracovniledsvetlo-2

Celek

 

pracovniledsvetlo-3

Spínání je jednoduše řešeno vypínači

 

pracovniledsvetlo-4

Po odstranění plastového krytu

 

pracovniledsvetlo-5

V plastové vaně je zdroj, akumulátor a spínače. Plech s LED pásky je přilepen v průhledném krytu.

 

pracovniledsvetlo-7

Plný výkon. Na fotce bohužel není vidět síla osvětleníNapsal Petan před pěti roky (2013-12-17 19:36:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 10277x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.