mylms.cz

... web o elektronice


Převodník RS232 > TTL (verze 1)

Jedná se o jedno z nejjednodušších zapojení převodníku z RS232 na TTL.

V obvodu je rezistor 1K5, který sníží napětí a zenerova dioda, která ořízne přebytky napětí… V podstatě se jedná o stabilizátor se zenerovou diodou.
Zapojení má tu nevýhodu, že obsahuje zenerku, která má vysokou parazitní kapacitu a nízký rezistor R1.Díky tomu nejsou obdélníky úplně strmé (nevadí, pokud nepřevádíte nějaké vyšší kmitočty).
Při komunikaci PC třeba s mikroprocesorem (ATmel) lze toto zapojení použít místo MAX232

Pokud potřebujete strmější náběhy a chcete ještě z linky něco napájet můžete použít tento Převodník RS232 > TTL II

 

prevodnik-rs-ttl-1Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-17 17:25:00) v kategorii . Připojeno 3 komentáře.
Přečteno 8342x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | ivan @ | před sedmi roky (2012-02-03 15:46:57)

Je to celé?

RS 232 má ale přece i zpětný kanál, který toto zapojení neřeší – není to totiž tak jednoduché :-(

 • Peťan: Jsou aplikace, kde stačí pouze výstup z počítače. Pokud by bylo potřeba použít i vstup bylo by vhodný použít obvod MAX232 – jednoduchý, elegantní a stačí tomu +5V. Samozřejmě, že by to šlo vyřešit i pomocí např. OZ (napájel by se z RS232).

reagovat

2 | Honza | před pěti roky (2013-10-28 01:47:45)

MAX232 má i ekvivalenty jiných výrobců, např ST232, ICL232, ADM202,… A jestli ti převodník za 7 nebo kolik korun připadá drahý, tak pak fakt nevim co s tebou chlape :-)
//další podmínkou je nekupovat to od předražených překupníků typu GM

 • Peťan: Toto slouží spíš jako ukázka, že to jde i jinak než specializovaným obvodem. Samozřejmě, 7Kč je pár kaček (+ kondíky). Ale pokud to porovnáš s jednou zenerkou a jedním rezistorem... Pokud nepotřebuješ posílat data oběma směry, tak se MAX (nebo ekvivalent) nevyplatí.
 • reagovat

  3 | Honza | před pěti roky (2013-10-28 10:56:11)

  [2] Honza: Vymlouvat se na cenu, je opravdu out. Mimochodem, dělají se i single převodníky s jedním či jen dvěma průchozími kanály. Typy z hlavy neznám, stačí hledat.
  Když už tě baví řešit takovýhle píčovinky, jednoduchý převodníček se dá udělat i takhle: http://i42.tinypic.com/zmmc7o.gif
  Zneužije se patřičně vlastnosti, že vstup seriáku je tolerantní až k TTL úrovním. Levý trand by si možná zasloužil diodu mezi BE, ale lze to i bez ní.

  reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.