mylms

... web o elektronice


Převodník RS232 > TTL (verze 1)

Jedná se o jedno z nejjednodušších zapojení převodníku z RS232 na TTL.

V obvodu je rezistor 1K5, který sníží napětí a zenerova dioda, která ořízne přebytky napětí… V podstatě se jedná o stabilizátor se zenerovou diodou.
Zapojení má tu nevýhodu, že obsahuje zenerku, která má vysokou parazitní kapacitu a nízký rezistor R1.Díky tomu nejsou obdélníky úplně strmé (nevadí, pokud nepřevádíte nějaké vyšší kmitočty).
Při komunikaci PC třeba s mikroprocesorem (ATmel) lze toto zapojení použít místo MAX232

Pokud potřebujete strmější náběhy a chcete ještě z linky něco napájet můžete použít tento Převodník RS232 > TTL II

 

prevodnik-rs-ttl-1Napsal Petan před sedmi roky v kategorii . Připojeno 3 komentáře.
Přečteno 7690x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | ivan @ | před sedmi roky

Je to celé?

RS 232 má ale přece i zpětný kanál, který toto zapojení neřeší – není to totiž tak jednoduché :-(

 • Peťan: Jsou aplikace, kde stačí pouze výstup z počítače. Pokud by bylo potřeba použít i vstup bylo by vhodný použít obvod MAX232 – jednoduchý, elegantní a stačí tomu +5V. Samozřejmě, že by to šlo vyřešit i pomocí např. OZ (napájel by se z RS232).

reagovat

2 | Honza | před pěti roky

MAX232 má i ekvivalenty jiných výrobců, např ST232, ICL232, ADM202,… A jestli ti převodník za 7 nebo kolik korun připadá drahý, tak pak fakt nevim co s tebou chlape :-)
//další podmínkou je nekupovat to od předražených překupníků typu GM

 • Peťan: Toto slouží spíš jako ukázka, že to jde i jinak než specializovaným obvodem. Samozřejmě, 7Kč je pár kaček (+ kondíky). Ale pokud to porovnáš s jednou zenerkou a jedním rezistorem... Pokud nepotřebuješ posílat data oběma směry, tak se MAX (nebo ekvivalent) nevyplatí.
 • reagovat

  3 | Honza | před pěti roky

  [2] Honza: Vymlouvat se na cenu, je opravdu out. Mimochodem, dělají se i single převodníky s jedním či jen dvěma průchozími kanály. Typy z hlavy neznám, stačí hledat.
  Když už tě baví řešit takovýhle píčovinky, jednoduchý převodníček se dá udělat i takhle: http://i42.tinypic.com/zmmc7o.gif
  Zneužije se patřičně vlastnosti, že vstup seriáku je tolerantní až k TTL úrovním. Levý trand by si možná zasloužil diodu mezi BE, ale lze to i bez ní.

  reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.