mylms

... web o elektronice


Převodník TTL - HTL pro inkrementální snímač

V jedné aplikaci jsem potřeboval připojit 5V inkrementální snímač (enkodér) k PLC, které má vstupy samozřejmě 24V. Protože jsem nepotřeboval nějaké extra rychlé rozhraní (rychlost rotace je mechanicky omezena a je použit snímač pouze s 1024 imp. na otáčku) rozhodl jsem se sestavit vlastní převodník pouze s použitím několika málo optočlenů na univerzálním plošném spoji – ze šuplíkových součástek.

 

encoder-2Jedná se o jednoduchý převodník, který zajišťuje i napájení enkodérů. K napájení původně sloužil monolitický stabilizátor 7805, který po připojení druhého enkodéru dost topil. Nahradil jsem ho tedy tímto DC-DC měničem, ten je v pohodě.

Jako snímač natočení používám magnetický rotační enkodér TRME-1024 od JirkaSpol. Je napájen pěti volty a má tři výstupy. Signály A a B slouží u určení úhlu natočení a směru. Signál Z je referenční bod, který má šířku 1/1024 otáčky. Signály mají logické úrovně TTL, tedy signálu L odpovídá 0 V, signálu H odpovídá 5 V.

encoder-1

Rotační enkodér TRMS-4096

 

encoder-4

Výstupní signály enkodéru. TRMS nemá negované výstupy /A, /B, /Z

 

Napěťové úrovně 0/5 V je nutné pokud možno bez deformace převést na úrovně 0/24 V. V žádném případě nesmí dojít ke ztrátě signálu – došlo by ke změně skutečné pozice vůči změřené. Při vyšších otáčkách a větším rozlišení snímače je nutné použít rychlé tranzistory, neboť šířka jednoho pulsu trvá zlomek sekundy. Při použití snímače s 4096 pulsy na otáčku a při rychlosti 1000 ot/min by šířka jednoho pulsu byla cca 15 μs. V mém případě je maximální rychlost asi dvě otáčky za minutu a snímač 1024 pulsů na otáčku. Lze tedy použít obvyklé „pomalejší“ součástky.  

Jako „převodníky úrovně“ používám obyčejné optočleny PC817B. Signál z enkodéru rozsvítí diodu uvnitř optočlenu a z rezistoru R3 a kolektoru tranzistoru se snímá napětí, které je vedeno do PLC a ještě rozsvěcí signalizační LEDku. Signál je samozřejmě negovaný, což ale nemá na funkci měření vliv. Případně lze signály přímo v PLC negovat.

 

encoder-5

Schéma zapojení napájení enkodéru a jednoho kanálu

 

 

encoder-3

Provedení na nepájivém poli

 

Chápu, že provedení není zcela „profi“, ale na takové to „domácí měření“ to postačuje. Plánuji však výrobu nové DPS a komplet předělání na hotový modul. Tohle byla jen taková rychlá akce. Šlo by si s tím vyhrát…

 Napsal Petan před čtyřmi měsíci v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 526x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.