mylms.cz

... web o elektronice


Převodník TTL - HTL pro inkrementální snímač

V jedné aplikaci jsem potřeboval připojit 5V inkrementální snímač (enkodér) k PLC, které má vstupy samozřejmě 24V. Protože jsem nepotřeboval nějaké extra rychlé rozhraní (rychlost rotace je mechanicky omezena a je použit snímač pouze s 1024 imp. na otáčku) rozhodl jsem se sestavit vlastní převodník pouze s použitím několika málo optočlenů na univerzálním plošném spoji – ze šuplíkových součástek.

Toto je první verze převodníku. Následuje druhá a třetí verze. Ke stavbě doporučuji buď tento převodník, nebo třetí verzi.

 

encoder-2Jedná se o jednoduchý převodník, který zajišťuje i napájení enkodérů. K napájení původně sloužil monolitický stabilizátor 7805, který po připojení druhého enkodéru dost topil. Nahradil jsem ho tedy tímto DC-DC měničem, ten je v pohodě.

Jako snímač natočení používám magnetický rotační enkodér TRME-1024 od JirkaSpol. Je napájen pěti volty a má tři výstupy. Signály A a B slouží u určení úhlu natočení a směru. Signál Z je referenční bod, který má šířku 1/1024 otáčky. Signály mají logické úrovně TTL, tedy signálu L odpovídá 0 V, signálu H odpovídá 5 V.

encoder-1

Rotační enkodér TRMS-4096

 

encoder-4

Výstupní signály enkodéru. TRMS nemá negované výstupy /A, /B, /Z

 

Napěťové úrovně 0/5 V je nutné pokud možno bez deformace převést na úrovně 0/24 V. V žádném případě nesmí dojít ke ztrátě signálu – došlo by ke změně skutečné pozice vůči změřené. Při vyšších otáčkách a větším rozlišení snímače je nutné použít rychlé tranzistory, neboť šířka jednoho pulsu trvá zlomek sekundy. Při použití snímače s 4096 pulsy na otáčku a při rychlosti 1000 ot/min by šířka jednoho pulsu byla cca 15 μs. V mém případě je maximální rychlost asi dvě otáčky za minutu a snímač 1024 pulsů na otáčku. Lze tedy použít obvyklé „pomalejší“ součástky.  

Jako „převodníky úrovně“ používám obyčejné optočleny PC817B. Signál z enkodéru rozsvítí diodu uvnitř optočlenu a z rezistoru R3 a kolektoru tranzistoru se snímá napětí, které je vedeno do PLC a ještě rozsvěcí signalizační LEDku. Signál je samozřejmě negovaný, což ale nemá na funkci měření vliv. Případně lze signály přímo v PLC negovat.

 

encoder-5

Schéma zapojení napájení enkodéru a jednoho kanálu

 

 

encoder-3

Provedení na nepájivém poli

 

Chápu, že provedení není zcela „profi“, ale na takové to „domácí měření“ to postačuje. Plánuji však výrobu nové DPS a komplet předělání na hotový modul. Tohle byla jen taková rychlá akce. Šlo by si s tím vyhrát…

 Napsal Petan před jedním rokem (2018-03-20 00:00:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 1948x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.