mylms.cz

... web o elektronice


Převodník TTL - HTL verze 3

Tak, je tu další a snad poslední verze převodníku TTL > HTL pro převod signálu z 5V enkodéru/pravítka na 24 V pro PLC. Předchozí převodník (v2) fungoval, nepřevracel logické úrovně, ale při vyšších rychlostech deformoval signál a při použití frekvenčního měniče dost chytal rušení. Asi by pomohlo odstínit ho nějakou kovovou krabičkou. První převodník byl, co se rušení týče a rychlosti na tom o něco lépe. Sice převrací úrovně, ale to nijak zvlášť nevadí.

ttl-to-htl-3-3

 

Nyní jsem potřeboval aby bylo možné jeden signál z enkodéru (signál Z) potlačit. Pokud je enkodér (rotační enkodér) od hlavní hřídele zpřevodován „do rychla“, připadá na jednu otáčku hlavní hřídele více otáček enkodéru. Je tedy možné dosáhnout více referenčních poloh, což je špatně. U předchozího převodníku jsem řešil odpínání signálu Z dočasně obyčejným signálovým relátkem. Otáčky jsou nízké, takže použití relé nemusí být kritické. Ale z hlediska životnosti – polovodič je polovodič.

 

ttl-to-htl-3-4

Převod otáčení z hřídele na enkodérNažhavil jsem tedy Design Spark PCB a „nadesignoval“ další desku. Tato bude za konektor D-Sub 9 (CAN 9) přišroubovaná v rozvaděči, proto nemá žádné montážní otvory. Můj návrh berte s rezervou.

 

ttl-to-htl-3-1

Schéma zapojení

 

Srdce desky tvoří obvod L293D, což čtyřnásobný poloviční H-můstek. Běžné je jeho použití pro buzení DC motorů. Na jedné straně desky je konektor D-sub 9 pro připojení enkodéru (napájení 5V, signály A, B, Z) a na straně druhé jsou 24V výstupy (A, B, Z) a napájecí svorkovnice s jedním vstupem pro indukční snímač. Pokud je snímač aktivní, je signál Z přenášen na výstup. Pokud snímač aktivní není, je na výstupu Z trvale držena log. 0. 

 

ttl-to-htl-3-2

Deska k frézování

 

ttl-to-htl-3-3

3D model z programu DesignSpark PCB

 

Signály A a B mají trvale povolen výstup 5V signálem na vstup Enable. Log. 1 i log. 0 drží tedy obvod. Pokud je snímač aktivní, je na výstupu Z držena log. 0 i log. 1 obvodem. Pokud čidlo aktivní není, je výstup obvodu ve vysoké impedanci. Signál Z je držen na log. 0 pull-down rezistorem R5 o hodnotě 10 k. Pokud není snímač vyžadován, je jednoduše nahrazen propojkou na +24 V. Nízká logická úroveň je do 1,5 V, vysoká je od 2,3 V. Obvod je tedy méně citlivý na rušení než předchozí převodník. Zpoždění signálu vstup-výstup je řádově ve stovkách ns. Zbytek obvodu tvoří napájení – DC-DC měnič obvodem MINI-360, signalizace napájení a signalizace aktivovaného čidla.

Deska je opět vygravírovaná na CNC frézce na obyčejném jednovrstvém plošňáku.

frezovani-dps-11

 

ttl-to-htl-3-6

Samostatná deska

 

ttl-to-htl-3-7

Zapájená deska

 

ttl-to-htl-3-5

 

Kdyby měl někdo zájem o samotnou desku, nebo celý převodník (buď jako stavebnici, nebo sestavený), dejte vědět do komentářů.Napsal Petan před pěti měsíci (2018-11-25 20:00:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 1055x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.