mylms

... web o elektronice


Řidičák na Babettu

Pokud hledáte informace o techničáku na Babettu, pokračujte zde…

„Můžu řídit moped, nebo babettu s řidičákem skupiny B?“ Tuhle otázku si jistě položilo sposta lidí, kteří mají řidičák pouze na auto (v ŘP mají vyznačeno pouze B).

 

Od 19. ledna 2013 nastala změna v legislativě, takže s Béčkem lze řídit nejen Babettu (skupina AM = mopedy a skůtry do konstrukční rychlosti 45km/h), ale i vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou (skůtry o max. 125ccm a 11kW). Takže text dole je teď už víceméně k ničemu, protože ŘP skupiny B byl ještě víc rozšířen. Doporučuji projít si zákon (viz níž), nebo mrknout na Wikipedii, kde je seznam skupin celkem přehledně popsán (ovšem, tam není záruka na 100% správnost).
Když zkusíte projít různý fóra a stránky dozvíte se to, že jste se vlastně nic nedozvěděli. Protože existuje spousta chytráků, kteří vám vykládají jen to, co někde slyšeli a zákon nikdy nečetli. Nakonec do toho začnou motat obsah, poměr hmotnost/výkon a kdoví co ještě. Přitom je v zákoně jasně napsáno, co skupina AM je:

(15) Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45 km.h –1.

Tak, teď už víme co můžete řídit, když máte AMko. Teď jde o to, jestli máte AMko, když máte jen Béčko.

Stačí si pořádně projít Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb zvlášť §81 – "Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění ". Pro ty, kdo by to nepochopili jsem se zeptal přímo těch nejpovolanějších.

 

A tady je odpověď:

Vážený pane …,
dne 3. srpna jsme obdrželi Váš dotaz ze dne 1. 8. 2009, který nám byl zaslán v elektronické podobě, kde se dotazujete k čemu Vás opravňuje řidičská skupina B a jaká vozidla s uvedenou skupinou můžete (jste oprávněn) řídit. Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění jsou upraveny ustanovením § 81 zákona č. 361/2000sb, Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků. Zdejší součást Vám doporučuje seznámit se ustanovením § 81 – Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění shora citovaného zákona, Pro skupinu B platí ustanovení § 81 odst,. 4, písmena a),b)c), odst. 5 a odst. 15, Zákona č. 361/200 Sb., Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků.

Z již předem citovaných právních úprav vyplývá, že jste oprávněn řídit malý motocykl a moped do konstrukční rychlosti 45 km/hod s vyznačením skupiny – B – v řidičském oprávnění.

S pozdravem a přáním hezkého dne

plk. Mgr. Karel BUŠTA, v. r. vedoucí odboruNapsal Petan před devíti roky v kategorii Babetta 210. Připojeno 7 komentářů.
Přečteno 21845x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | zdenek | před sedmi roky

tak tedy mužu řidit ze skupinou b skutr ???

  • Peťan: Pokud to je skůtr do konstrukční rychlosti 45km/h tak jo ;)

reagovat

2 | Dave | před sedmi roky

Neptal ses jich náhodou i na povinou výbavu mopedu? Celkem by mě to zajímalo, každej tvrdí něco jinýho :-?

  • Peťan: Koukni se na http://www.mdcr.cz/…341_posl.pdf §32 odstavec 5 a 6. Musíš mít pojistky, žárovky, nářadí na výměnu. Nemusíš mít lékárničku. Podle odstavce 11 ještě vestu. Info bez záruky…

reagovat

3 | Martin @ | před sedmi roky

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli musím mít nějaký papíry od babetty,jako malej a velkej techničák,když nepodléhá ani registraci? děkuji za odpověd

reagovat

4 | SIMPO @ | před sedmi roky

POMOC PROSÍM

Dobrý den, mohu jezit s babettou na cyklostezce?? předem díky za odpověď

  • Peťan: :D Co je tohle za otázku? Samozřejmě že ne! :D Cyklostezka je určena pouze pro cyklistickou (plus chodci, bruslaři apod.) dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z ní vyloučena.

reagovat

5 | PetrJ @ | před pěti roky

B (Babetta)

Dobrý den, dostal jsem darem Babettu od kamaráda a mám řidičský průkaz B. Ale řidičské opravění jsem získal v prosinci 2012 a po novém roce k Bčku bylo přidáné řidičské právnění Am. Myslím tím, zda-li i já smím řídit Babettu, pokud jsem získal řidičské opravění před přidáním Am k řidičskému oprávnění B..? Děkuji.

  • Peťan: Je úplně jedno, od kdy máš řidičák. AMko máš s každým řidičákem kromě T (traktor). Pokud máš teda ŘP skupiny B můžeš řídit auto, vozidla skupiny AM (vozidla do 45km/h) a vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou. Mrkni na Wikipedii, tak je to docela pěkně popsaný.
  • reagovat

    6 | PetrJ | před pěti roky

    [5] PetrJ: B mám. Mockrát děkuji, ted' v tom mám jasno.

    reagovat

    7 | honza | před třemi roky

    reagovat

    Připojte váš komentář!

    Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
    E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
    Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.