mylms.cz

... web o elektronice


Řidičák na Babettu

Pokud hledáte informace o techničáku na Babettu, pokračujte zde…

„Můžu řídit moped, nebo babettu s řidičákem skupiny B?“ Tuhle otázku si jistě položilo sposta lidí, kteří mají řidičák pouze na auto (v ŘP mají vyznačeno pouze B).

 

Od 19. ledna 2013 nastala změna v legislativě, takže s Béčkem lze řídit nejen Babettu (skupina AM = mopedy a skůtry do konstrukční rychlosti 45km/h), ale i vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou (skůtry o max. 125ccm a 11kW). Takže text dole je teď už víceméně k ničemu, protože ŘP skupiny B byl ještě víc rozšířen. Doporučuji projít si zákon (viz níž), nebo mrknout na Wikipedii, kde je seznam skupin celkem přehledně popsán (ovšem, tam není záruka na 100% správnost).
Když zkusíte projít různý fóra a stránky dozvíte se to, že jste se vlastně nic nedozvěděli. Protože existuje spousta chytráků, kteří vám vykládají jen to, co někde slyšeli a zákon nikdy nečetli. Nakonec do toho začnou motat obsah, poměr hmotnost/výkon a kdoví co ještě. Přitom je v zákoně jasně napsáno, co skupina AM je:

(15) Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45 km.h –1.

Tak, teď už víme co můžete řídit, když máte AMko. Teď jde o to, jestli máte AMko, když máte jen Béčko.

Stačí si pořádně projít Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb zvlášť §81 – "Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění ". Pro ty, kdo by to nepochopili jsem se zeptal přímo těch nejpovolanějších.

 

A tady je odpověď:

Vážený pane …,
dne 3. srpna jsme obdrželi Váš dotaz ze dne 1. 8. 2009, který nám byl zaslán v elektronické podobě, kde se dotazujete k čemu Vás opravňuje řidičská skupina B a jaká vozidla s uvedenou skupinou můžete (jste oprávněn) řídit. Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění jsou upraveny ustanovením § 81 zákona č. 361/2000sb, Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků. Zdejší součást Vám doporučuje seznámit se ustanovením § 81 – Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění shora citovaného zákona, Pro skupinu B platí ustanovení § 81 odst,. 4, písmena a),b)c), odst. 5 a odst. 15, Zákona č. 361/200 Sb., Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků.

Z již předem citovaných právních úprav vyplývá, že jste oprávněn řídit malý motocykl a moped do konstrukční rychlosti 45 km/hod s vyznačením skupiny – B – v řidičském oprávnění.

S pozdravem a přáním hezkého dne

plk. Mgr. Karel BUŠTA, v. r. vedoucí odboruNapsal Petan před desíti roky (2009-08-07 14:00:00) v kategorii Babetta 210. Připojeno 7 komentářů.
Přečteno 24103x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | zdenek | před sedmi roky (2012-02-03 15:41:26)

tak tedy mužu řidit ze skupinou b skutr ???

 • Peťan: Pokud to je skůtr do konstrukční rychlosti 45km/h tak jo ;)

reagovat

2 | Dave | před sedmi roky (2012-02-03 15:41:40)

Neptal ses jich náhodou i na povinou výbavu mopedu? Celkem by mě to zajímalo, každej tvrdí něco jinýho :-?

 • Peťan: Koukni se na http://www.mdcr.cz/…341_posl.pdf §32 odstavec 5 a 6. Musíš mít pojistky, žárovky, nářadí na výměnu. Nemusíš mít lékárničku. Podle odstavce 11 ještě vestu. Info bez záruky…

reagovat

3 | Martin @ | před sedmi roky (2012-02-03 15:42:38)

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli musím mít nějaký papíry od babetty,jako malej a velkej techničák,když nepodléhá ani registraci? děkuji za odpověd

reagovat

4 | SIMPO @ | před sedmi roky (2012-02-03 15:43:09)

POMOC PROSÍM

Dobrý den, mohu jezit s babettou na cyklostezce?? předem díky za odpověď

 • Peťan: :D Co je tohle za otázku? Samozřejmě že ne! :D Cyklostezka je určena pouze pro cyklistickou (plus chodci, bruslaři apod.) dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z ní vyloučena.

reagovat

5 | PetrJ @ | před šesti roky (2013-06-16 18:20:54)

B (Babetta)

Dobrý den, dostal jsem darem Babettu od kamaráda a mám řidičský průkaz B. Ale řidičské opravění jsem získal v prosinci 2012 a po novém roce k Bčku bylo přidáné řidičské právnění Am. Myslím tím, zda-li i já smím řídit Babettu, pokud jsem získal řidičské opravění před přidáním Am k řidičskému oprávnění B..? Děkuji.

 • Peťan: Je úplně jedno, od kdy máš řidičák. AMko máš s každým řidičákem kromě T (traktor). Pokud máš teda ŘP skupiny B můžeš řídit auto, vozidla skupiny AM (vozidla do 45km/h) a vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou. Mrkni na Wikipedii, tak je to docela pěkně popsaný.
 • reagovat

  6 | PetrJ | před šesti roky (2013-06-16 18:45:06)

  [5] PetrJ: B mám. Mockrát děkuji, ted' v tom mám jasno.

  reagovat

  7 | honza | před třemi roky (2016-01-26 20:43:51)

  reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.