mylms.cz

... web o elektronice


Stabilizovaný zdroj

Tak jsem se po delší době rozhodl, že zase něco málo zafušuju do elektrikařiny a postavím si nějaký zdroj. Ten co mám teď je jaksi KO (jsem línej ho opravit) a navíc nelahodí ani oknu ani stolu (svou váhou a velikostí).

 

stab-zdroj-0

Na čelním panelu bude síťový vypínačampérmetrvoltmetrregulace napětí (0–30V) a regulace proudu (0–2A)…a samozřejmě že výstupní svorky … Vypínač se nakonec přestěhoval na pravý bok.

Na zadní straně bude průchodka na kabelpojistka a průduch ventilátoru, který bude chladit výkonový tranzistor.

 

Srdce zdroje je toroidní transformátor s následujícími parametry

  • PRI: 230 V, 50 Hz; jištění T500mA
  • SEC: 17 V, 6 A (bude použit pro vlastní zdroj)
  • SEC: 12 V, 0,3 A (jako zdroj pro digitální voltmetr a ventilátorek

 

Jestli je trafo srdce, tak elektronika bude mozek. Použil jsem tuto stavebnici. Na to, že je to komerční stavebnice za ne příliš nízkou cenu tak je na DPS jedna chyba (v zapojení trimru – není kritická) a s dodávaným bočníkem nejde ze zdoje vytáhnout větší proud než 0,6 A. Jsou to jen takový drobnosti se kterými si každý elektrikář poradí… ale nepotěší to. Trimr jsem přepájel správně a původní 1R/5W bočník jsem nahradil 0,47R/10W.

 
stab-zdroj-1

Začínáme

 
stab-zdroj-2

Držák na toroid

 

Držák na toroid je z Al plechu do kterého je zalisován šroub M8. Celý to je čtyřmi šrouby (M5) přišroubované ke dnu krabičky.

 

stab-zdroj-3

Připevněný toroid

 

Všimněte si vypínače na boku krabičky. Nějak se mi už nevešel na předek, tak jsem ho vyfikaně umístil na stranu :) Kdo by se natahoval dozadu, co? A na straně mi to nevadí.

 

stab-zdroj-4

O šrouby to nedře

 
stab-zdroj-0

Hotové dílo

 
stab-zdroj-5

…zezadu

 
stab-zdroj-6

Interiér… zatím pěkně pocuchanej :D

 
stab-zdroj-7

Zdroj (usměrnění a stabilizace) pro voltmetr


Schéma

stab-zdroj-schema-1s

  • Nezapomeňte připojit napájení a blokovací kondenzátor k operačním zesilovačům (4 v jednom pouzdru). Na schématu napájení není zakresleno!
  • Vstupní napětí doporučuju filtrovat co největší kapacitou
  • Max. napájecí napětí obvodu je 25VAC!

 

První OZ (vlevo nahoře) slouží jako nastavitelný zdroj referenčního napětí pro další OZ (vpravo nahoře) který slouží jako zpětnovazební zesilovač. Ten porovnává referenční a výstupní napětí. Podle vstupních hodnot se mění výstup, který otevírá tranzistory (doporučuju použít nějakej Darlington).

Další operační zesilovač (vpravo dole) zesiluje úbytek na bočníku (R14). Pokud je napětí příliš vysoké (U=R*I; lze regulovat potenciometrem a trimrem) bude na výstupu záporné (nulové) napětí – báze tranzistorů se přes diodu D3 uzemní → výst. napětí = 0

Poslední operák (vlevo dole) slouží pouze k rozsvícení LEDky při překročení max. proudu. Zesílení zesilovače zapříčiní okamžité rozsvícení a né postupné rozsvěcení.

Pokud chcete ze zdroje tahat větší proudy, tak použijte dimenzovaný součástky (zejména ztrátový výkon bočníku R14 a tranzistorů). Já jsem do zdroje dal bočník s nižším odporem (myslím 0,82Ohm/10W). Ještě plánuju použít tranzistory s větším zesílením – zas se to nesmí přehnat, aby to ubec šlo regulovat a nerozkmitávalo se to.

 

Nastavení zdroje

Potenciometr P2 (reg. proudu) nastavíme na maximum. Výstup zdroje zatížíme výkonovým rezistorem s odporem několik Ohmů. Do série s rezistorem připojíme ampérmetr a regulujeme výst. napětí zdroje tak, aby rezistorem tekl proud 1A (nebo kolik chcem aby byla max. hodnota). Nastavíme PT1 na hranici rozsvícení LEDky.Napsal Petan před sedmi roky v kategorii Elektronika. Připojeno 7 komentářů.
Přečteno 15223x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Ivan @ | před sedmi roky | armindca.estranky.cz

Niekoľko rád

Ahoj.
Rád by som ti napísal, že je to vcelku zaujímavá práca a naozaj dosťjednoduchý aveľmy dobrý návrh.
Tento obvod na svoju dokonalosť potrebuje ešte zopár úprav.
Výhodou je to, že je navrhnutý ako obvod ktorý sa dá kludne aplikovať aj pre vačšie výkony avšak nevýhodou, že pri večších napätiach by horel koncový stupeň keďže to reguluje takpovediac pulzne.
Ak ti možem poradiť:
Zjednoduš referenčný obod. Ten je zbytočne zložitý a aj tak je tam zenerka ktorá nie je tepelne stabilná. Použi napríklad TL431 čo je presná referenčná dioda (riadená). Ďalšia vec. Preobil by som napeťové snímanie tak aby nespínalo pulzne. To sposobuje odpal tranzistora pri veľkých napatiach… Od oka povedané malo by sa to dať keď z výstupu OZ pre ,,U,, sledovanie pripojiš rezistor na + vstup OZ. Tým dosiahneš lineárnu reguláciu. Ďalej Prúdové snímanie ucito tak isto so spetnou vezbou a to potom viesť do ďalšieho OZ (komparačného obvodu s referenciou a potenciometrom zapojeným ako delič) Dosiahneš Lieárnu regulácu a veľmy presnú. Ďaleuj obvod pre indikáciu blokovania… Je dosť jednoduchý a následkom je frekvenčné spínanie led čo by sa javilo vo veľkom pásme regulovaných hodnot výstupných hodnot ako slabnúce a silnúce aj keď to nie je v skutočnosti tak.. tento obvod by som tiež prerobil a dosiahol by si dokonalí zdroj, ktorý by si mohol s prerobenm koncového stupňa použiť kludne aj pre reuláciu 1KW…
Inak je to fakt super práca… Rozhdne by som skúsil to takto praviť a ol by si prekvapený výsledkamy…

ak by si chcel konzultovať tento alebo iný projekt napíš mi na ArminDCA@azet.sk

Ďakujem a pozdravujem ťa

reagovat

2 | Ivan @ | před sedmi roky | armindca.estranky.cz

Pozabudol som ešte na jednu maličkosť… Po takomto prerobení by bodlo napájať celé riadenie externým zdrojom s LM317…

:)

reagovat

3 | gfnghnghn | před sedmi roky

To schema je okopírovaná stavebnice zdroje, ale v celku dobré. Stavěl jsem si totiž také ten samý. Mohl jsi sem dát ofocenou DPS než jsi ji osadil. :-D

reagovat

4 | srfdsf | před sedmi roky

Nic moc

Profesionalita nic moc ale jinak vcelku ujde :D :-D

  • Peťan: Jestli myslíš kvůli těm drátům, tak tohle jsou fotky z rozpracovanej verze. Chtěl jsem, aby to co nejrychlejc fungovalo. Pak jsem to trošku učesal :)

reagovat

5 | Honza | před pěti roky

[1] Ivan: Nemel prosím blboviny. Nic pulsního tam není. Nechápu, odkud si takovou píčovinu vytáhl.

Celé zapojení je poněkud nešťastné, a obsahuje spoustu začátečnických chyb.

reagovat

6 | Míra @ | před čtyřmi roky

Regulace proudu

Ta regulace proudu je řešená dost blbě, když totiž dojde při provozu k zahřátí zdroje, tak se ohřeje i dioda D4 a úbytkem cca 2mV na stupeň celsia se rozhodí i referenční potenciál pro snímání proudu, a když potom zdroj vpracuje režimu zdroje konstantního proudu, lítá omezení proudu s teplotou.

reagovat

7 | Míra | před čtyřmi roky

[5] Honza: To zapojení je celé dost na prd, dost se divím, že něco takového prodávají jako stavebnici.

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.