mylms.cz

... web o elektronice


Staré relé - časové relé TC22

Tento článek je součástí článku Zapojení starých relé, který slouží jako rozcestník. K některým relátkům vychází videa na YouTube.

Relé TC 22 je jednoduché kondenzátorové relé s pevně nastaveným zpožděným návratem (delay-off) určené především pro řízení rozběhu třífázových motorů. Základem relé TC22 je stejnosměrné relé s obvodem s kondenzátory, který spíná jeden přepínací kontakt. Tím je zajištěno mžikové přepnutí i při pozvolném vybíjení kondenzátorů.

Po přípojení k napájecímu napětí se přepne kontakt relé. Zároveň se začne přes odpor R2 nabíjet kondenzátor C2. Po nabití kondenzátoru, které trvá 120 ms je relé připraveno k odměření doby vypnutí, která nastane po odpojení relé od napájení. Kondenzátor C2 se vybijí přes cívku relé, rezistor R1 a R2. pokud by doba nastavená z výroby nestačila, je možné připojením kondenzátoru na svorky 11 a 13 dobu sepnutí relé prodloužit (minimální provozní napětí kondenzátoru 350 V, kladný pól na svorku 11). Doba prodloužení odpovídá cca 1 s na 5 μF přidané kapacity. Maximální doporučené prodloužení času je 30 až 35 sekund. Při použití větších kapacit je potřeba brát v úvahu jak zvýšenou nepřesnost, tak delší dobu nutnou k nabití kondenzátorů.

  • Napájecí napětí: 110, nebo 220 V; 50 až 60 Hz (0,8 až 1,1 Un)
  • Časové zpoždění: 2, 5, nebo 10 s (pro 220 V); 2, nebo 5 s (pro 110 V)
  • Přesnost relé: 10 %
  • Celková přesnost při napětí 0,8 až 1,1 Un: 25 %
  • Doba buzení: 120 ms
  • Příkon 2 VA
  • Kontakty 1P (přepínací); 2A
  • Životnost: 5*10při zátěži 2 A
  • Krytí: IP10

 

zapojeni-rele-26

Časové relé TC 22. Zpožděné vypnutí je pevně nastaveno na 10 s. 

zapojeni-rele-27

Vnitřek časového relé TC 22. V podstatě jde pouze o relé a několik kondenzátorů pro přidržení sepnutého relé.

 

 

zapojeni-rele-31

Časové relé TC 22

 

 Napsal Petan před měsícem (2019-03-20 19:20:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 105x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.