mylms.cz

... web o elektronice


Staré relé - časové relé TX320

Tento článek je součástí článku Zapojení starých relé, který slouží jako rozcestník. K některým relátkům vychází videa na YouTube.

Jednorozsahové dvoukontaktní časové relé s funkcemi zpožděný rozběh (ZR), zpožděný návrat s pomocným napětím (ZN), blikač začínající mezerou (BM) a impulzní relé (IR). Relé s označením ZN (zpožděný návrat) má stále připojené napájecí napětí a ovládá se kontaktem mezi svorkami 9 a 10 (B2 a B1).

Napájecí napětí se připojuje na svorky 1 a 2 (A1 a A2), v případě, že je napájecí napětí 36 V st, nebo 48 V jsou jako napájecí svorky použity piny 2 a 3 (A2 a A3).

Při použitý modelu „ZN“ se musí dodržet několik pravidel pro správný chod.

  • Ovládací vstup 9 (B2) připojovat až po připojení napájecího napětí.
  • Kontakt k1 lze použít pro všechna napájecí napětí, k2 a k3 pouze podle pravidel níže.
  • kontakt „k“ nespí spínat další paralelně připojenou zátěž.
  • Napájecí napětí 60 Vss, 110 Vss, nebo 220 Vss – kontakt k3. Napájecí napětí na svorky A1 (+) a A2 (-). Na svorku B2 je nutné přivést + potenciál.
  • Napájecí napětí 24 Vst, 48 Vst, 110 Vst, 230 Vst – kontakt k2. Na kontakt B2 je nutné přivést stejný potenciál jako na svorku A2.
  • Napájecí napětí 24 Vss, 36 Vss, 48 Vss – kontakt k2. Napájecí napětí na svorky A1 (-), A2 (+) případně A3 (-). Na svorku B2 je nutné přivést + potenciál.
 
  • Napájecí napětí: normalizované řady ss i st napětí
  • Čas zpoždění: 0,25 – 2,5; 1 – 10; 8 – 80; 64 – 640 sekund, 6,4 – 64 minut
  • Přesnost: ±5 %

 

zapojeni-rele-21

Časové relé TX 320 v krytu Modurel. ZR značí Zpožděný rozběh, označení na štítku udává 8–80 s. Tento novější model (výrobce Siemens) má alespoň indikační diody. 

zapojeni-rele-29

Schéma časového relé TX320

 

 Napsal Petan před měsícem (2019-03-20 19:45:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 167x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.