mylms.cz

... web o elektronice


Staré relé - časové relé ZR710

Tento článek je součástí článku Zapojení starých relé, který slouží jako rozcestník. K některým relátkům vychází videa na YouTube.

Jedná se o německé časové relé od firmy E. Dold & Sohne KG (ZR = Zeit Relay). Relé je jako všechna podobná mechanická časová relé založeno na synchronním motorku, převodovce a mechanickém spínacím prvku.

  • Napájecí napětí: 220 V 50 Hz, 220 V 60 Hz (svorky a, b)
  • Časové rozsahy: 0,25–10 s, 0,3 – 12 s, … (zřejmě i další)
  • Kontakt: přepínací kontakt 220 V 4A / 380V 3A (cosφ = 1); 220 V 3A / 380 V 2,5A (cosφ = 0,7)

 

zapojeni-rele-32

Časové relé ZR 710 

Relé je poměrně rafinovaně vyrobeno. Hlavní částí je synchronní motorek, jehož osička je při přivedení vtažena do magnetického pole statoru. Tím je zajištěno resetování času po odpojení napájecího napětí. Dále je zde převodovka, která určuje časový rozsah relé. Nakonec je zde kolečko s dorazem a „výřezem“, které sepne mikrospínač.

 

zapojeni-rele-33

 

Nejdříve se nastaví čas otočným knoflíkem, který tvoří doraz pro kolečko s výřezem. Po přivedení napětí se motorek mechanicky připojí k převodovce a začne jí otáčet. Kolečko s číselníkem se otáčí od nastaveného času směrem k nule. Po „odčasování“ výřez na kolečku stiskne mikrospínač – kontakt relé přepne. Po odpojení napájecího napětí se motorek mechanicky odpojí od převodovky a pružina nastaví čas zpět do výchozí polohy. Protože je relé vybaveno přepínacím kontaktem, lze ho použít jako časové relé pro zpožděné zapnutí (delay-on), zpožděné vypnutí (delay-off).
Pokud je napájení motorku připojeno přes rozpínací kontakt časového relé, je možné relé použít jako blikač se zpožděným zapnutím. Jednoduše se po „odčasování“ rozepne rozpínací kontakt, odpojí relé od napájení a to se resetuje. Jenže po vypnutí se kontakt znovu zapne a relé znovu začne časovat. Osobně si myslím, že to časáku nedělá úplně dobře, ale napadlo mě to při prozkoumávání. Šla by s tím vyrobit třeba nějaká signalizace poruchy (houkačka, nebo blikající majáček), pokud trvá déle než nastavený čas.

Pokud nedojde k odpojení napájecího napětí po „odčasování“, zůstane motorek mechanicky zabrzděn. Nevím, zda to vadí, nebo je na to potřeba pamatovat při návrhu obvodu časovače.

 Napsal Petan před třemi týdny (2019-03-31 10:20:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 97x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.