mylms.cz

... web o elektronice


Staré relé - relé RP300 a RP301

Tento článek je součástí článku Zapojení starých relé, který slouží jako rozcestník. K některým relátkům vychází videa na YouTube.

Mnohokontaktní univerzální relé v provedení s masivními kontakty (trvalý proud 6 A), středními kontakty (trvalý proud 4 A), nebo malými kontakty (trvalý proud 2 A), případně jejich kombinací. Relé obsahuje 10 NO, nebo NC kontaktů.

Často jsou kontakty na vnější straně rozpínací a na vnitřní straně spínací. Relé jde poměrně jednoduše rozebrat – stačí vyšroubovat 4 šroubky na krajích a celý vrch demontovat. Kontakty lze pak vyčistit. Některá relé (na obrázku uprostřed) nemají osazeny všechny kontakty. U některých strojů (speciálně excentrické lisy) bývaly přebytečné kontakty odstraněny, aby relé spínalo rychleji. 

Náhrada těchto relé ve strojích, kde je nutné časté spínání (např. excentrické lisy) je problematická z důvodu reálně delší životnosti RP300/RP301 oproti moderním relátkům. Navíc nelze běžně sehnat relé s adekvátním počtem kontaktů.

  • Napájecí napětí: normalizované řady ss. i st.
  • Proud přes kontakty: 20 A (spínací), 6 A (trvalý)
  • Mech. životnost: 10 000 000 sepnutí (pro ac), 5 000 000 sepnutí (pro dc)

 

zapojeni-rele-16

Relé RP 300/301. Relátka jsou velice podobná. Na dolní straně je štítek s napájecím napětím cívky, označením kontaktů (Z/R) a označením jejich materiálu. Napsal Petan před měsícem (2019-03-19 22:19:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 144x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.