mylms.cz

... web o elektronice


Stroboskop

Jedná se o „klasický diskotékový stroboskop“, kdy xenonová výbojka vydává záblesky v určitém rytmu. U tohoto stroboskopu se frekvence záblesků řídí potenciometrem.

Deska ovládání stroboskopu je koupená z internetu, nějaké součástky jsou vlastní, zejména rezistor R1 (v originále je 5watový, který se hřál) ten jsem nahradil dvěmi 10W zapojenými paralelně, takže jejich odpor je 10Ohm a 20W. Pro sichr je to ještě chlazený malým větráčkem (kterej je napájenej transformátorem z napaječe k anténě 220VAC > 12VDC) Popis funkce


Ve zdvojovači (z diod D1, D2 a kondenzátorů C1 a C2) se vyrábí napětí 600–640V pro napájení výbojky. O polovinu nižším napětím je napájen obvod generátoru impulzů s tyristorem Th1, diodami D3, D4 a obvodem časové konstanty (R4+P1)*C3. Obvod generátoru řídí zapalovací transformátor TR1.

Po zapnutí napájení napětí na anodě tyristoru pomalu stoupá vlivem nabíjení C3 přes R4 a P1. Ve chvíli, kdy se nabije C3 na cca 65V, tyristor Th1 rychle sepne a vybije C3 přes primární vinutí transformátoru Tr1. Na sekundárním vinutí vznikne výboj 3–4kV, jenž je potřebný pro zapálení výbojky.
Při zapálení výbojky se stává pro napájecí napětí zkratem. Proto je použit předřadný rezistor R1 (viz. výše), omezující proud výbojky.

Transformátor slouží pouze k získání napětí 12VDC pro napájení ventilátorku pro chlazení rezistorů.
20Wattový rezistor už se příliš nehřeje, takže by ventilátorek nemusel být. Pokud použijete rezistor 5W doporučuji ho přidělat (neletovat, cín by se mohl roztát) na delší dráty aby nebyl blízko k DPS a hlavně kondenzátorům, které příliš vysoká teplota zničí.

 

Zkušenosti

Stroboskop používám déle jak půl roku. Poprvé asi po 10 minutách chodu se rezistor R1 rozehřál tak, že začal tavit krabičku a zničil oba kondenzátory ve zdvojovači napětí. Po úpravě/opravě (výměně rezistoru R1, kondenzátorů C1, C2 a přidáním ventilátoru) funguje bez problémů a dokáže blikat déle jak půl hodiny bez přestávky bez zjevného zahřívání. Výbojka se zdá být v pořádku (neni začernalá apod.) a stále bliká bez vynechávání nebo něčeho podobného, určitě mírně ztratila na jasu, ale to moc nejde zpozorovat :)

V budoucnu počítám s obvodem pro řízení hudbou a vylepšením reflektoru (teď je přechodně nastříkán stříbřenkou)

 

Varování

V zapojení se používá síťové napětí a vysoké napětí přes 4kV ! Používáte jej na vlastní nebezpečí a za jakékoliv újmy na zdraví neberu žádnou zodpovědnost!!

stroboskop-1

Schéma zapojení

stroboskop-2

stroboskop-3Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-16 20:28:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 2 komentáře.
Přečteno 10913x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Martin @ | před sedmi roky (2012-02-03 15:52:55)

výbojka

ahoj, před mnoha lety jsem taky podle Amaterského Rádia vyrobil stroboskop se třemi výbojkami. Po letech jsem to oprášil a zapnul. Zdá se mi, že to blíká slabě, dá se to něčím zvýšit „sílu blesknutí“? Nebo musím koupit novou výbojku? Myslím, že tam mám 200W, ale nablikala mnoho hodin.

  • Peťan: Nejspíš vypálený výbojky, nebo zkusit vyměnit kondíky. Je možný, že třeba ve zdvojovači napětí ztratily kapacitu, tím pádem klesnul výkon.

reagovat

2 | Petr | před sedmi roky (2012-02-03 15:53:09)

Ahoj, zdá se mi to a nebo si buď ve schématu a nebo v popisu zaměnil R1 a R2??? protože R1 má ve schématu 5W a né R2:) a navíc kdyby byl R2 20W, tak by podle mě 20W musel mít i R3:)

  • Peťan: Máš pravdu, díky. Všude v textu jsem měl místo R1 napsáno R2. Je to opraveno :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.