mylms.cz

... web o elektronice


Světelný rámeček

Dostal se ke mě jeden nefunkční 17" LCD monitor značky „no name“. Měl spálený poměrně jednoduchý zdroj tak, že se nedal moc jednoduše opravit (všechno jde, ale komu se chce…). Měl se tedy vyhodit. Napadlo mě tedy vykuchat z něj alespoň CCFL trubice a zkontrolovat vn zdroj. Po kompletní demontáži mě napadlo, že bych si mohl udělat světelný rámeček, jako designově zajímavé osvětlení.

ramecek-1 

Původní spínaný zdroj vytvářel napětí 5 V, 12 V a cca 1000 V pro trubice. Nízkonapěťový zdroj (z kterého byla napájena vysokonapěťová část) byl spálen. 

ramecek-2

Zdroj ze strany součástek

Na této fotce lze vidět napájecí a regulační cesty do vn zdroje. Jsou to 4 cesty nad pravým horním tranzistorem. Dvě silnější jsou napájení a dvě slabší jsou řízení. 

ramecek-3

Zdroj ze strany spojů

 

ramecek-4

vn transformátor

 

ramecek-5

Spínání vn transformátorů; dole opálená deska

 

ramecek-6

CCFL trubice

 

ramecek-7

Konce trubic už maj nejlepší léta za sebou

 

Monitor se skládá asi ze šesti vrstev. Hlavní je LCD panel, který zobrazuje grafiku. Neméně důležitých pět vrstev (plastová deska, dvě matné fólie, jedna bílá a jedna rozptylovací fólie) rozptyluje světlo ze čtyřech trubic. Já jsem použil vrstvy pouze dvě (bílá fólie, plastová deska), aby vynikly body na zadní straně plastové desky. Na delší strany desky jsem nasadil trubice.

 

ramecek-8

 

Ze zdroje jsem odřízl nepotřebný nízkonapěťový zdroj a přepojil řízení tak, aby se po připojení napájecího napětí trubice rozsvítili na plný jas.

 
ramecek-9

Zdroj

 

 
ramecek-10

První test

 

 
ramecek-11

Detail povrchu plastové desky

 Aby se křehké trubice nepoškodily a aby celé zařízení vypadalo aspoň trochu řemeslně zasadil jsem rámeček do eloxovaných hliníkových lišt, které se běžně používají k zakončení makrolonových (polykarbonátonových) desek. 

 

ramecek-12

Lišty jsou přilepeny silikonem, spojení je tedy nerozebíratelné. S případnou opravou se ani nepočítá. Zas tak často LCD monitory nerozebírám. Vn zdroj je taky přilepen. Nn zdroj budu muset ještě nějak pořešit. Ačkoliv je odběr 1,2 A při 12 V bude potřeba nějaký spínaný zdroj…zřejmě seženu něco za pár kaček z Číny.

ramecek-13

 Světelný výkon zas tak ohromující není (což se dalo čekat). Asi z metrové vzdálenosti osvětlí plochu z 50 lx na cca 160 lx. Pro představu si na 17" monitoru otevřete bílou stránku v tmavé místnosti.

ramecek-14

 Napsal Petan před sedmi roky (2012-07-27 16:48:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 4 komentáře.
Přečteno 9909x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Zdeněk @ | před šesti roky (2013-07-10 13:22:28)

Dotaz

Vyrábím obdobný světelný rámeček a potřeboval bych poradit ohledně vn zdroje pro ccfl výbojky. Chtěl bych ho oddělit od nefunkčního 12 a 5V zdroje, ale nevím, jak spínat ccfl výbojky samostatně na oddělené desce. Poradí autor článku nebo někdo jiný? Díky Zdeněk

 • Peťan: Já jsem původní nefunkční zroj normálně uříznul fortunou (frézkou). Když se koukneš na tišťák (tady 3. až 5. obrázek) uvidíš, že do zdroje vede jenom pár cest. Tam jde podle součástek zjistit co je + (v mým případě vedlo na pojistu) a - (to je většinou nějvětší kus mědi na desce, případně se dá určit podle kondenzátorů, nebo vatistor). Dál tam už je jenom ovládání, na který v mým případě stačilo připojit +5V, který vytvořil dělič z 12V. Jinak to ovládání jde na nějakej IO a podle datasheetu by se mělo dát zjistit, čím se "oficiálně" spíná. Chce to trochu reverzního inženýrství, ale dá se to :)
 • reagovat

  2 | Zdeněk @ | před šesti roky (2013-07-11 09:05:47)

  Dotaz

  Můj zdroj je trochu jiný-pro 6 výbojek, ale principem to bude stejné. Ještě jsem původní zdroj neodříznul. Napájení 12V na tlustých cestách je jasné, dále 2 slabé cestičky pro ovládání jasu výbojek jsme zkoušeli napětím +5V, ale výbojka pouze blikla a pouze do 1/3 délky. Nevíš jestli má vliv i připojení pouze 1 výbojky, nebo musí být min.2 a nebo všechny. Možná je problém ve vn zdroji-chybí mi nějaké schéma.Zatím dík za radu, budu hledat na internetu. Zdeněk

 • Peťan: Zdroj může mít hlídání proudu. Takže při poškozenej, nebo odpojenej výbojce nenastartuje. Ten můj myslím s jednou funguje. Kdyžtak zkus mrknout k danykoj. Můžeš zužitkovat trafa, stačí přidat pár součástek ;)
 • reagovat

  3 | lantros7 @ | před čtyřmi roky (2015-04-12 10:10:57)

  dotaz

  Jak si udělal zapojení spínacího napětí než si to přilepil na ten rámeček?Na předposledním snímku je vidět pouze vývod na napájení 12V.

 • Peťan: Spínání je připojeno z 12V přes odporový dělič..
 • reagovat

  4 | lantros7 @ | před třemi roky (2015-10-30 14:49:42)

  [3] lantros7: Můžeš mi poslat detailnější foto s popisem zapojení?
  Vím že jsou tam dva přívody,na spínání napětím,ale nevím zda dlouhodobě či impulsem.
  Díky moc.

  [3] lantros7:

  reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.