mylms.cz

... web o elektronice


Taktovací relé - MKO

Do budoucna plánuju (už ne) dodělat si na Pežota vyhřejvání zrcátek, páč tuto vymoženost výrobce do mýho auta nenamontoval. K tomu bude potřeba kromě nějakej topnej spirály (kterou udělám z rezistorů) taktovací relátko. Ono by to vlastně šlo i bez toho, ale proč si nedopřát „luxus“ a udělat automatický vypínání třeba po dvou minutách :) Konečně, na zadním okně to funguje stejně (protože zrcátka jsou napíchlý ze stejnýho relátka) :D

taktovaci-rele-4

Relé na univerzálním plošňáku 

Princip

Jedná se o jedno z základních zapojení obvodu 555 – monostabilní klopný obvod.
Stisknutím tlačítka start se na výstupním pinu (3) objeví vysoká úroveň napětí. Po době nastavené rezistory R1 a R2 a kondenzátorem C2, nebo při stisku tlačítka stop se obvod opět vypne – na výstupu (3) nízká úroveň napětí.

IO555 může přímo spínat neindkční zátěž do 200mA. Použile-li se na výstupu relé je třaba použít paralelně k cívce ochranou diodu proti napěťovým špičkám při vypínání. Diody v zapojení se nesmí nikdy vynechat, hrozí poškození IO. Relé je třeba použít takové, které splňuje základní podmínku pro připojení zátěže k vývodu 3 IO – maximální proud cívkou relé může být 200mA. Proto pro určité napájecí napětí lze snadno z Ohmova zákona vypočítat minimální odpor cívky.

V tomto případě je výstup navíc zatížen LED s odběrem 20mA. Napájecí napětí obvodu bude 12V. Výpočet tedy bude vypadat asi takto:

  • R=U/I [Ohm; V, A]
  • R=12/(0,2–0,02)
  • R=66Ohm

Minimální odpor cívky relé musí tedy být 66Ohmů. Já použil relé, které má odpor cívky 167Ohmů, takže je výstup IO zatížen 108mA (20mA odebírá dioda).

 

Výpočet délky impulzu

  • T=1,1 * (R1 + R2) * C1
  • T = perioda v sekundách [s]
  • R1, R2 = odpor v ohmech [Ohm]
  • C1 = kapacita ve faradech [F]

Maximální spolehlivá perioda u tohoto obvodu je asi 10 minut. Dejte si pozor na elektrolytické kondenzátory. Jejich hodnoty mají vysokou toleranci a chyba ve výši až 20% je poměrně běžná. Dále u elektrolytických kondenzátorů pozor na samovybíjení, které je u běžných kondenzátorů s vyšší kapacitou již poměrně vysoké a prodlužuje periodu T.

 

 

Obrázky

taktovaci-rele-schema

Schéma zapojení

 
taktovaci-rele-1

Pokusný zapojení na nepájivým poli

 
taktovaci-rele-2

Komplet napájený baterkou. Jako zátěž je použita žárovka 12V 35W

 
taktovaci-rele-3

Detail

 
taktovaci-rele-4

DPS ze strany součástek

 
taktovaci-rele-5

DPS ze strany spojůNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-19 17:27:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 3 komentáře.
Přečteno 10926x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | paja | před sedmi roky (2012-02-03 15:31:06)

prosba

ahoj, měl bych velkou prosbu, já bych takové relé potřeboval, ale aby bylo ovládáne plusovým signálem a bez leddiody, můžu poprosit jak by vypadalo úpravené schéma, moc děkuji, paja

reagovat

2 | Diego @ | před sedmi roky (2012-02-03 15:31:32) | elektronika2011.ic.cz

Zdarec, když tady píšeš že spolehlivé časování je asi 10 minut tak jak udělat třeba 30 minut? :-) Klasickym zapojenim KO z diskrétních součástek? To by mohlo jít ne? :-)

  • Peťan: S dlouhejma časama je problém. Hodně se uplatňujou nepřesnosti součástek (hlavně kondenzátorů). Nemluvě o nastavování (dvakrát přenastavit půlhodinovej časovač zabere minimálně hodinu :D ). Ideální by bylo mít přesnej časovač s krátkým časem (řekněme jednotky minut) a ten propojit čítačem. Ideálně by šel použít časovač CMOS 4017. Na vstup Clk by se přived signál řekněme s periodou 10 minut. Z výstupů Q0 až Q9 postupně vychází signál s periodou 10 minut (nejdřív 10minut z Q0, potom 10 minut z Q1, …). Propojením výstupů Q0, Q1, Q2 se vytvoří půlhodinovej impulz. Pak se nechaj 3 výstupy volný a Q6 se zapojí na reset. Takže, když po 60 minutách dojde impulz k Q6, tak se obvod vyresetuje a časování začne od začátku. LEDky by to utáhlo, relé je potřeba připojit přes tranzistor a připojit diodu proti špičkám (jako ve schmatu vejš). V tehlech hodinách: http://www.mylms.cz/text-digitronove-hodiny/ jsou čítače (CMOS 4040) použity jako dělič frekvence z krystalu. Tady je schéma semaforu: http://pandatron.cz/?…. Princip je uplně stejnej, akorát se nepoužívá reset.

reagovat

3 | pepa | před čtyřmi roky (2014-12-01 15:24:12)

[3] paja: Tak tu ledku s R5 normálně vynecháš a místo tlačítka start dáš NPN tranzistor, samozřejmě s odporem na bázi (třeba 100k).

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.