mylms.cz

... web o elektronice


Tester snímačů

Jak to už chodí, sem-tam se nějaký snímač rozbije – ať už mechanicky (zlomený kabel, rozmáčklé čidlo), nebo je na pokraji své funkčnosti. Většina snímačů má na sobě diodu, která indikuje sepnutý stav. Ale když se zlomí kablík, může dioda blikat jak chce, ale signál se do PLCčka stejně nedostane.

Výrobci prodávají testery určené přímo na zkoušení těchto snímačů. V rámci úspor a „sebezdokonalování“ sem si postavil vlastní.

Abych řekl pravdu, toto se vyloženě nevyplatí bastlit a je lepší si koupit pořádný tester snímačů. Mě se osvědčil například tento.

tester-1

 

Snímač může spínat buď plus (propojí napájecí + s výstupem), nebo mínus (propojí napájecí – s výstupem). K indikaci jsou použity 2 diody. Pokud je propojen plus s výstupem svítí červená LEDka, pokud je s výstupem spojeno mínus svítí zelená LEDka.

 

tester-2

 

Funkce

Stisknutím tlačítka se rozsvítí obě LEDky – kontrola správné funkce (a nabití baterie). Na výstupních svorkách je trvale napájecí napětí pro čidla. Připojí se testované čidlo.

Pokud čidlo spíná plus nemusí se stisknout tlačítko a lze rovnou testovat. Při sepnutém čidle svítí červená dioda – sepne se NPN tranzistor (BC550C). Pokud čidlo spíná mínus musí se nejprve stisknout tlačítko (rozsvítí se obě LEDky, nebo svítí červená). Při sepnutém čidle zhasne červená dioda – svítí zelená dioda – sepne se PNP tranzistor (BC327).

Teď, když po letech koukám na to schéma, jsou ty tranzistory nějak zmateně zapojený. Asi jsem to jenom špatně překreslil… Stejně si spíš kupte ten origo tester. Je menší a lepší :)

 

tester-7

 

Fotky

 
tester-3

Svorky – nepodařilo se mi sehnat lepší

 
tester-4

Tlačítko a uchycení 12V baterie – to mi dalo dost zabrat

 
tester-5

zbastlená elektronika :)

 
tester-6

Optický snímač v akci

 Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-26 18:45:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 8184x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.