mylms.cz

... web o elektronice


Triakový regulátor/triaková regulace

Od doby, co se dá z Číny „cokoliv“ objednat za vyloženě nízkou cenu nemá moc smysl některé věci vyrábět. Jednou z nich je jednoduchý triakový regulátor/triaková regulace výkonu sloužící k regulování např. svitu žárovky, rychlosti otáčení jednofázového motoru apod. Toto je opravdu levný a jednoduchý triakový regulátor výkonu.

 

triak-regulator-9

cbbegin2-1-300x180

CENA BASTLÍŘŮ 2018

Od 17. 9. 2018 do 1. 11. 2018 probíhá nominování do druhého ročníku Cenu bastlířů.
Pokud jste na této stránce našli něco zajímavého, nebo užitečného, budu rád pokud nominujete a dále budete hlasovat pro tento web. I samotná nominace by pro mě byla super věc a impuls k dalšímu tvoření těchto stránek...

Nominovat tento web můžete ZDE (do 1. 11. 2018)

Hlasovat pro tento web můžete ZDE (od 1. 11. 2018)

Základem celého regulátoru je triakový regulátor objednaný z Aliexpressu. Jedná se o jednoduchý regulátor v ceně asi 35 Kč, kterých je na internetu spousta. Avšak za 35 Kč se u nás nedají ani pořádně sehnat součástky, natož celý sestavený regulátor včetně chladiče a knoflíku na potenciometru.

Samozřejmě, má to i jisté nevýhody. Často jsou použity nekvalitní součástky a kvalita pájení není vždy 100%. Stejně tak to bylo s pájením na mnou zakoupeném obvodu. Proto doporučuji obvod vždy zkontrolovat a pájené spoje je lepší přepájet pořádnou pájkou. Kdo ví, co tam vlastně používají. Dále jsem pod triak „máznul“ trochu teplovodivé pasty, která z výroby chyběla.

 

triak-regulator-1

Triakový regulátor za 35 Kč

 

triak-regulator-2

Spodní strana desky. Zakroužkovány jsou studeňáky

 

triak-regulator-8

Schéma zapojení triakového regulátoru. Trimrem R4 se nastavuje dolní rozsah regulace

 

Princip triakového regulátoru je velmi jednoduchý. Přes rezistory R2, R3 a R4 je nabíjen kondenzátor C2. Jakmile napětí na jeho svorkách dosáhne průrazného napětí diaku (což je u diaku DB3 cca 32 V) připojí se toto napětí na elektrodu gate triaku. Napětí na kondenzátoru klesne, ale triak se otevře a zůstane otevřený, dokud napájecí neklesne pod přídržné napětí. Celý cyklus se opakuje stále dokola. Čím větší bude odpor kaskády R2, R3 a R4 tím déle bude trvat nabití kondenzátoru, tedy bude triak otevřen kratší dobu. Střední hodnota výsledného napětí se mění. Rezistor R1 a kondenzátor C1 slouží jako ochranný obvod při indukční zátěži. Dobré by bylo regulátor odrušit síťovým filtrem.

Celý obvod jsem se rozhodl zabudovat do krabice HENSEL D 9025 a KL 80×28 TG , aby se dal univerzálně použít. Na jedné straně tedy bude zástrčka a na druhé zásuvka na 230 V v designu ABB Tango.

 

triak-regulator-3

Krabičky ve kterých bude regulátor zabudovaný

 

Kvůli možnosti lepšího umístění regulace jsem z desky odpájel potenciometr a ten přidělal přímo na stranu krabičky. Dále jsem osadil vypínač, kterým lze odpojit fázi. Ta je poté zapojena v sérii s regulátorem a přivedena do zásuvky. Střední vodič („nulák“) a ochranný vodič vedou bez přerušení do zásuvky. Ještě přemýšlím o pojistkovém pouzdru na 10A trubičkovou pojistku.

 

triak-regulator-4

Umístění desky, potenciometru a vypínače v krabici

 

triak-regulator-5

Zapojený regulátor

 

 

Ve víku spodní krabičky je vyvrtána díra o průměru 10 mm na vyvedení vodičů. Dále tam jsou 4 díry v kterých jsou vloženy šroubky M3. Ty mají hlavičky zevnitř přilepeny k víku. Slouží tedy jako „svorníky“ pomocí kterých je ke spodní krabici přišroubována horní krabice. Mezi krabičkami je ještě vložen o-kroužek, který kryje vodiče. Jako těsnění neslouží, protože jak vypínač, potenciometr, tak ani zásuvka nejsou těsné.

 

triak-regulator-6

Víko dolní krabičky

 

triak-regulator-7

Spodek horní krabičky

 

 

V horní krabici je standardně zapojena (L vlevo, N vpravo) zásuvka na 230 V. Připojením zástrčky do sítě a přepnutím vypínače do polohy „I“ se regulátor zapne. Regulovat jde zhruba od 10% do 99%. Minimum regulátoru jde nastavit víceotáčkovým trimrem na desce.

 

triak-regulator-10

Triakový regulátor

 Napsal Petan před dvěma roky v kategorii Elektronika. Připojeno 2 komentáře.
Přečteno 12855x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Diego | před dvěma roky | elektronika2011.cz

Koukam že ses po dlouhý době rozjel :-)

 • Peťan: Já furt něco dělám :) Tohle je jen takový šolichání. Počkej si na toto. To bude trochu vyšší level :D I když to je spíš taková bejkárna.
 • reagovat

  2 | tetref | před šesti měsíci

  záměna

  to se mi zdá strašně vtipné, velkými písmeny má napsáno, aby jsme si dali pozor na záměnu A1 a A2 a přitom podle datasheetu má popisky přesně obráceně… :-)

 • Peťan: Díky za upozornění. Použil jsem ve schématu značku, která měla opačně A1 a A2 a nevšiml jsem si toho. Teď už je to opraveno. Chyby se holt stávají...
 • reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.