mylms

... web o elektronice


Triakový regulátor/triaková regulace

Od doby, co se dá z Číny „cokoliv“ objednat za vyloženě nízkou cenu nemá moc smysl některé věci vyrábět. Jednou z nich je jednoduchý triakový regulátor/triaková regulace výkonu sloužící k regulování např. svitu žárovky, rychlosti otáčení jednofázového motoru apod. Toto je opravdu levný a jednoduchý triakový regulátor výkonu.

 

triak-regulator-9Základem celého regulátoru je triakový regulátor objednaný z Aliexpressu. Jedná se o jednoduchý regulátor v ceně asi 35 Kč, kterých je na internetu spousta. Avšak za 35 Kč se u nás nedají ani pořádně sehnat součástky, natož celý sestavený regulátor včetně chladiče a knoflíku na potenciometru.

Samozřejmě, má to i jisté nevýhody. Často jsou použity nekvalitní součástky a kvalita pájení není vždy 100%. Stejně tak to bylo s pájením na mnou zakoupeném obvodu. Proto doporučuji obvod vždy zkontrolovat a pájené spoje je lepší přepájet pořádnou pájkou. Kdo ví, co tam vlastně používají. Dále jsem pod triak „máznul“ trochu teplovodivé pasty, která z výroby chyběla.

 

triak-regulator-1

Triakový regulátor za 35 Kč

 

triak-regulator-2

Spodní strana desky. Zakroužkovány jsou studeňáky

 

triak-regulator-8

Schéma zapojení triakového regulátoru. Trimrem R4 se nastavuje dolní rozsah regulace

 

Princip triakového regulátoru je velmi jednoduchý. Přes rezistory R2, R3 a R4 je nabíjen kondenzátor C2. Jakmile napětí na jeho svorkách dosáhne průrazného napětí diaku (což je u diaku DB3 cca 32 V) připojí se toto napětí na elektrodu gate triaku. Napětí na kondenzátoru klesne, ale triak se otevře a zůstane otevřený, dokud napájecí neklesne pod přídržné napětí. Celý cyklus se opakuje stále dokola. Čím větší bude odpor kaskády R2, R3 a R4 tím déle bude trvat nabití kondenzátoru, tedy bude triak otevřen kratší dobu. Střední hodnota výsledného napětí se mění. Rezistor R1 a kondenzátor C1 slouží jako ochranný obvod při indukční zátěži. Dobré by bylo regulátor odrušit síťovým filtrem.

Celý obvod jsem se rozhodl zabudovat do krabice HENSEL D 9025 a KL 80×28 TG , aby se dal univerzálně použít. Na jedné straně tedy bude zástrčka a na druhé zásuvka na 230 V v designu ABB Tango.

 

triak-regulator-3

Krabičky ve kterých bude regulátor zabudovaný

 

Kvůli možnosti lepšího umístění regulace jsem z desky odpájel potenciometr a ten přidělal přímo na stranu krabičky. Dále jsem osadil vypínač, kterým lze odpojit fázi. Ta je poté zapojena v sérii s regulátorem a přivedena do zásuvky. Střední vodič („nulák“) a ochranný vodič vedou bez přerušení do zásuvky. Ještě přemýšlím o pojistkovém pouzdru na 10A trubičkovou pojistku.

 

triak-regulator-4

Umístění desky, potenciometru a vypínače v krabici

 

triak-regulator-5

Zapojený regulátor

 

 

Ve víku spodní krabičky je vyvrtána díra o průměru 10 mm na vyvedení vodičů. Dále tam jsou 4 díry v kterých jsou vloženy šroubky M3. Ty mají hlavičky zevnitř přilepeny k víku. Slouží tedy jako „svorníky“ pomocí kterých je ke spodní krabici přišroubována horní krabice. Mezi krabičkami je ještě vložen o-kroužek, který kryje vodiče. Jako těsnění neslouží, protože jak vypínač, potenciometr, tak ani zásuvka nejsou těsné.

 

triak-regulator-6

Víko dolní krabičky

 

triak-regulator-7

Spodek horní krabičky

 

 

V horní krabici je standardně zapojena (L vlevo, N vpravo) zásuvka na 230 V. Připojením zástrčky do sítě a přepnutím vypínače do polohy „I“ se regulátor zapne. Regulovat jde zhruba od 10% do 99%. Minimum regulátoru jde nastavit víceotáčkovým trimrem na desce.

 

triak-regulator-10

Triakový regulátor

 Napsal Petan před jedním rokem v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 5894x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Diego | před jedním rokem | elektronika2011.cz

Koukam že ses po dlouhý době rozjel :-)

  • Peťan: Já furt něco dělám :) Tohle je jen takový šolichání. Počkej si na toto. To bude trochu vyšší level :D I když to je spíš taková bejkárna.
  • reagovat

    Připojte váš komentář!

    * Hvězdičkou jsou označena povinná pole. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře.