mylms.cz

... web o elektronice


Vestavěný ukazatel nabití baterie

Někteří si možná ještě pamatují tužkové a mikrotužkové baterie s vestavěným ukazatelem nabití. Někdy okolo roku 2000 to byl docela hit a snad každý výrobce něco podobného nabízel…no asi každý výrobce ne, ale asi se tou dobou hodně kupoval Duracell :)

V té době jsem nijak neřešil, jak to vlastně funguje. Prostě jsem to bral tak jak to bylo. Jak se zdá, Duracell baterie s powercheck™ stále vyrábí, ale nepamatuji si, že bych je někde viděl. Teď se mi dostaly do ruky nějaké „mikrotužkové“ baterie s ukazatelem, tak jsem si řekl, že je před vyhozením prozkoumám. No, prostě jen takový článek z nostalgie.

powercheck-1Po odstranění plastového obalu z baterky a napojení na napájecí zdroj je princip hned jasný. Ani jsem nemusel hledat na netu.

Na plastovém obalu je natištěna stupnice (buď jen barevný proužek, nebo vícebarevná stupnice jako v tomto případě), která je překryta vrstvou teplocitlového laku. Je to podobné jako u teploměrů na akvária, nebo na starých skleničkách – po zahřátí lak zprůhlední a jde vidět podkladová barva. Pod stupnicí je tvarovaný kovový proužek, který se stisknutím připojí na póly baterie. Procházející proud proužek zahřeje, ten zahřeje lak a podle intenzity procházejícího proudu (úrovně nabití článku) zprůhlední část okénka. Topítko má narůstající průřez, aby bylo zajištěno ohřívání z jedné strany na druhou a ne rovnoměrné zahřívání celého proužku najednou. Čím víc proudu, tím větší teplo, tím větší část stupnice.

Princip ukazatele je tedy až geniálně jednoduchý. Zobrazovaná hodnota není zobrazována naprázdno, ale se zatíženou baterií. Při stisknutí obou konců ukazatele se z baterie odebírá proud okolo 0,35 A (při napětí 1,5 V). Topítko má tedy odběr něco málo přes 0,5 W. S tím se samozřejmě nese i jedna nevýhoda. Časté testování zkracuje životnost – jednoduše si ji přílišným testováním vybijete. Stejně tak zahřátá baterie bude ukazovat větší úroveň nabití než při testování při doporučené teplotě 21°C.

Trochu zajímavá je také konstrukce baterie. Na rozdíl od běžných baterií, kde je tělo článku mínusový pól a plusový pól je jenom zatěsněná čepička, je to tady opačně. Plusový pól je na celém těle a mínus je jenom spodní část. Údajně tato konstrukce úplně netěsnila a po delší době docházelo k častějšímu vytečení baterie.

powercheck-2

 

powercheck-3

 

powercheck-4

 

powercheck-5

 

Duracell možnost využití prezentoval na něčem, co má velký odběr (např. fotoaparát). Pokud se baterie v tomto zařízení zdá už vybitá, je možné po kontrole baterii použít v zařízení s nižším odběrem, jako je dálkový ovladač. Baterie se tedy nemusela vyhodit zbytečně, ale mohla ještě posloužit (tehdy tomu ještě nikdo neříkal EKO). V dnešní době se až na pár výjimek baterie v zařízeních s velkým odběrem nepoužívají. Ve většině spotřební elektroniky jsou lithiové nabíjecí akumulátory u kterých úroveň vybití detekuje elektronika. A do dálkových ovladačů a hodin je zbytečné připlácet za baterii s ukazatelem.

Každopádně to je zajímavé „zařízení“, které si starší ještě pamatují a mladší nezažili. Tak schválně, kdo to pamatuje?Napsal Petan před měsícem (2019-02-18 18:00:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 358x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | silas15 | před třemi týdny (2019-03-03 12:24:34)

já pamatuji

když jsem byl malý, hrozně rád jsem na to mačkal :-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.