mylms.cz

... web o elektronice


Výměna uhlíků u motoru z pračky

Po několika letech provozu automatické pračky (existují dnes ještě jiné?) se stávalo, že při ždímání pračka rušila rádio ve vedlejší místnosti. Rozhodl jsem se pro nejjednodušší variantu – kontrola komutátoru a případná výměna uhlíků.

Pozor! Pračka je napájena životu nebezpečným napětím. Před rozebíráním vždy odpojte pračku ze sítě. Nejlépe přenechte veškerou servisní činnost odborné osobě. U této konkrétní pračky je použitý komutátorový motor. Některé novější pračky mají synchronní motor přímo na hřídeli (direct drive). Vždy záleží na konkrétní pračce.

Nejprve bylo nutné odšroubovat zadní kryt pračky. Kryt drží pouze na dvou šroubech, takže demontáž není nic složitého. Pod krytem už je vidět buben, pod kterým je na dvou šroubech a silentblocích podvěšen motor.

 

pracka-komutator-1Oba šrouby je nutné vyšroubovat. Každý šroub drží motor na dvou místech (vepředu a vzadu). Poté, co se motor povolí je možné sundat řemen a motor vysunout směrem ven. Přitom je nutné dávat pozor na kabeláž.

 

pracka-komutator-2

Motor s demontovanými šrouby a řemenem

 

Zde se jedná o komutátorový motor se sériovým buzením. Jde v podstatě o stejný motor jako je např. v ručním nářadí – rozbušce, vrtačce, … Motor je navíc osazen tachogenerátorem (úplně nahoře), takže pračka ví aktuální otáčky – motor má zpětnou vazbu. Motor lze řídit např. u jednoduchou triakovou regulací a směr otáčení měnit přepnutím směru proudu v rotoru.

Parametry motoru:

  • Universal motor HXG52A02.GR03
  • Voltage: 230/240 V, 50/60 Hz
  • Current: 3 A
  • Output power: 350 W
  • Speed: 17000 rpm

pracka-komutator-3

 

Problém u tohoto motoru byl zanesený komutátor zbytky uhlíku. Je to vlastně podobný případ, jako v mém předchozím článku Oprava komutátorového motoru.

 

pracka-komutator-4

Detail komutátoru a uhlíkového kartáče

 

pracka-komutator-5

Detail komutátoru

 

Demontáž uhlíků je velmi jednoduchá. Stačí odšroubovat dva šroubky a odpojit konektor. Nyní by bylo možné uhlíky vyměnit nejlépe za originální, případně lze vhodnou náhradu najít např. na některém z e-shopu zabývající se motory. Sám mám velmi dobré zkušenosti s Elektromotory Seifert. Kromě různých motorů tam mají uhlíky rozřazené i podle určení.

V tomto motoru byl uhlík ještě v pořádku. Důležité je, aby měl vhodnou délku – měl tedy správný přítlak na komutátor a aby nebyl na konci opálený. To by mohlo signalizovat poškození rotoru. Nutné je zkontrolovat, jestli samotný uhlík jezdí v pouzdru plynule bez zadrhávání a jestli není poškozený vodič k uhlíku.

 

pracka-komutator-6

Držák uhlíku

 

Komutátor jsem očistil „drátěnou“ Scotch-Brite™ a mezery mezi lamelami pročistil opačnou stranou lámacího nože. Je nutné dávat pozor, aby nedošlo k poškození komutátoru! Sousední lamely nesmí být v žádném případě zkratované (ať už uhlíkem, nebo šponami). Dále je potřeba zkontrolovat jednotlivé vodiče z cívek, jestli nejsou prasklé. U jednoho motoru (nebyl z pračky) jsem narazil na spoustu prasklých vodičů od lamel k cívkám. Rotor bylo samozřejmě nutné vyměnit.

 

pracka-komutator-7

 

Pokud je komutátor očištěn je možné přistoupit ke kompletaci motoru. Vše se provádí opačným postupem. Tedy namontovat zpět držáky uhlíků, nasunout motor zpět do pračky, nasadit řemen, přišroubovat motor a připojit přívod k motoru.

 

pracka-komutator-8

Očištěný komutátor

 

Při provozu by motor neměl vydávat „divné“ zvuky, jiskřit a prskat. Pokud jsou s ním i dále problémy je možné, že je poškozen motor (přerušené/zkratované vinutí), nebo poškozená elektronika pračky.

 Napsal Petan před jedenácti měsíci (2018-06-03 11:49:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 2738x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.