mylms.cz

... web o elektronice


Vývojová deska "Arduino" s procesorem STM32

Do jedné aplikace jsem potřeboval trochu rychlejší procesor, než ATmega. Potřebuji totiž měřit s inkrementálním snímačem s rozlišením 0,005 mm, který svými výstupy spouští přerušení procesoru. To je následně počítáno. Na Ardunino Nano a Micro (procesor ATmega 328, ATmega32U4) načítání sice fungovalo, ale při rychlejším pohybu docházelo k nepřesnému měření – procesor jednoduše na vstupy nezareagoval (snímač má rozlišení 5 μm, tedy 200 impulsů na 1 mm délky). A to nepočítám ještě logiku programu, která by dále zatěžovala procesor.

Rozhodl jsem se tedy zkusit zakoupit z Číny „něco jako Arduino“ ("BluePill), ale s 32bitovým procesorem STM32F103C8T6. Jde v podstatě o další ze spousty vývojových desek, ale tentokrát s procesorem od STM. Za cenu ušmudlanýho dolaru-osmdesát je to lepší volba než klony Arduina Nano za dva doláče.

modul-stm32-1

 

Detaily desky si můžete přečíst na stránkách výrobce. Ve zkratce se jedná o 32-bitový ARM procesor s maximální frekvencí 72 MHz, 64 kB flash pamětí a napájený 3,3 V. Protože deska nejde programovat přímo přes USB kabel, je nutné k programování použít programátor. Z Číny jsem tedy dokoupil programátor ST-Link V2. Programátor se jednoduše připojí na piny vývojové desky a pomocí Arduino IDE se deska naprogramuje.

modul-stm32-2

programátor ST-Link V2

 

Nejprve je nutné nainstalovat ovladače pro ST-Link (STSW-LINK009). Ten se dá stáhnout přímo na stránkách STM kliknutím na tlačítko Get Software. Před stažením je nutné se zaregistrovat. Do USB počítače se programátor zapojí a pokud počítač ovladač nenainstaluje ovladač rovnou, lze pomocí Správce zařízení správný ovladač doinstalovat.

Na GitHubu je nutné stáhnout potřebné soubory. Balík je nutné rozbalit do složky Dokumenty/Arduino/hardware* (složku hardware je většinou potřeba vytvořit). Dále v manažeru desek (Nástroje > Vývojová deska > Manažer desek) doinstalujeme desku Arduino Zero (stačí do vyhledávání napsat Zero). V Nastavení zvolíme potřebné parametry desky a programátoru. Jako vývojovou desku zvolíme „Generic STM32F103C series“, Upload method zvolíme „STLink“
* Cesta k potřebné složce je v Soubor > Vlastnosti > „Umístění projektů“

Po přeinstalování Win10 se mi stalo, že jsem nebyl schopný desku naprogramovat. IDE hlásilo, že projekt byl přeložen (přeložen skutečně byl) a odeslán. Ale odeslání vůbec neproběhlo. Opravit se mi to podařilo nainstalování aplikace ST-LINK utility.

modul-stm32-3

 

modul-stm32-4

Nastavení Arduino IDE

 

Desku je s programátorem nutné propojit čtyřžilovým kablíkem. Na modulu je to odshora GND – SWCLK – SWDIO – 3.3V (viz obrázek). Nyní stačí program zkompilovat a nahrát. Modul má na pinu č. 13 zapojenou LEDku, stejně jako běžné Arduino. Ta by se s pomocí vhodného programu měla rozblikat. POZOR, deska má napájení pouze 3,3 V! 5 V lze přivést pouze na USB port a několik pinů.

 

modul-stm32-6

Modul v pokusném zapojení s LCD a několika senzory a DC-DC měničem MINI-360

 

 

modul-stm32-7

Označení pinů modulu s procesorem STM32

 

Program pro tento modul je podobný jako pro běžné Arduino. Je zde však několik odlišností, kvůli kterým nemusí např. fungovat všechny knihovny. Je dobré tedy nutné si vše pořádně odzkoušet. Jedna z odlišností, která mě napadá je označení pinů PA, PB, … místo A a D. Funkce analogWrite(pin, 0–255) je nutné u tohoto modulu volat jako pwmWrite(pin, 0–65535). Jinak lze rozchodit běžné věci jako je komunikace přes I2C, SPI, ovládání displeje apod.

arduino-i2c-sensor-4

Displej 320×240 px. ovládaný procesorem STM32F103C

 

Program lze samozřejmě psát i ve Visual Studiu. Jinak by to nemělo smysl :) Nastavení Visual Studia je podobné jako u Arduina IDE. Jako desku zvolíme „Generic STM32F103C series“ a pole programátor necháme prázdné. Program se zkompiluje a nahraje tlačítkem „Build and Upload“.

modul-stm32-5

Programování STM32F103C ve Visual Studiu

 

 

modul-stm32-6

Nastavení Visual Studia

 

Pokud je třeba použít sériový monitor (SerialMonitor) je nutné modul připojit k počítači přímo přes USB. Modul se poté přihlásí jako standardní COM port (Maple mini) a v ArduinoIDE, nebo ve VisualStudiu se lze k němu bez problémů připojit.Napsal Petan před jedním rokem (2017-11-15 06:00:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 3133x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Sharkus | před pěti dny (2019-04-20 13:41:54)

Instalace desek

Jinak pohodlnější cesta (a zřejmě i vhodnější – otázkou je zda existovala v době psaní článku) jak dostat stm32 desky do ArduinoIDE je v nastaveni přidat adresu „Správce dalších desek URL“ : https://github.com/…m_index.json a IDE si vše potřebné již sámo dostahuje a doinstaluje.

 • Peťan: Abych řekl pravdu, nevím jestli to šlo když jsem to zkoušel. Tak jsem použil výše popsaný postup. Snad příště :)
 • reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.