mylms.cz

... web o elektronice


Zenerova dioda – VA charakteristika, použití, zapojení, monolitické stabilizátory napětí, typy zapojení

Zenerova dioda, neboli referenční dioda je polovodičová dioda s přechodem PN, která se užívá především ke stabilizaci napětí. Je určena k zapojení v závěrném (nepropustném) směru, k čemuž je přizpůsobena tím, že její „průraz“ v tomto směru není destruktivní (snese opakovaný průraz v závěrném směru).

9-zenerova-dioda-1

cbbegin2-1-300x180

CENA BASTLÍŘŮ 2018

Od 17. 9. 2018 do 1. 11. 2018 probíhá nominování do druhého ročníku Cenu bastlířů.
Pokud jste na této stránce našli něco zajímavého, nebo užitečného, budu rád pokud nominujete a dále budete hlasovat pro tento web. I samotná nominace by pro mě byla super věc a impuls k dalšímu tvoření těchto stránek...

Nominovat tento web můžete ZDE (do 1. 11. 2018)

Hlasovat pro tento web můžete ZDE (od 1. 11. 2018)

 

Zenerova dioda pracuje na principu skokové změny propustnosti proudu v závěrném směru. V propustném směru se chová jako obyčejná dioda. Jakmile stoupne napětí na katodě na stanovenou mez (udaná výrobcem), prudce se zvýší vodivost diody.

 

9-zenerova-dioda-2

 

Stabilizátor napětí se Zenerovou diodou (parametrický stabilizátor napětí)

Referenční dioda se zapojuje do série s odporem a využívá se toho, že na něm vzniká přesně definovaný úbytek napětí bez ohledu na změny proudu. Toto referenční napětí může pak sloužit k řízení dalších regulačních obvodů.

K Zenerově diodě je nutné do série připojit rezistor (RV), aby nedošlo k její zničení příliš vysokým proudem.

 

9-zenerova-dioda-3

Odpor předřadného rezistoru by měl ležet mezi RVmin a RVmax. Doporučuje se volit odpor RV v blízkosti RVmax a vstupní napětí přibližně dvojnásobné než Ua. Pak lze dosáhnout vysokého stupně stabilizace.
Výkon rezistoru RV musí být uzpůsoben zátěži, aby nebyl přetížen a tím nedošlo k jeho zničení. PRV = UEmax * (IDmax + IRmax) [W; V, A, A].
Více informací v článku Návrh parametrického stabilizátoru se Zenerovou diodou.

 

Jiné použití

Zenerovu diodu lze mimo stabilizace napětí použít i k stabilizaci proudu a ochraně před přepětím.

9-zenerova-dioda-4Napsal Petan před čtyřmi měsíci v kategorii Elektronika ELN. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 537x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.