mylms.cz

... web o elektronice


Zenerova dioda – VA charakteristika, použití, zapojení, monolitické stabilizátory napětí, typy zapojení

Zenerova dioda, neboli referenční dioda je polovodičová dioda s přechodem PN, která se užívá především ke stabilizaci napětí. Je určena k zapojení v závěrném (nepropustném) směru, k čemuž je přizpůsobena tím, že její „průraz“ v tomto směru není destruktivní (snese opakovaný průraz v závěrném směru).

9-zenerova-dioda-1 

Zenerova dioda pracuje na principu skokové změny propustnosti proudu v závěrném směru. V propustném směru se chová jako obyčejná dioda. Jakmile stoupne napětí na katodě na stanovenou mez (udaná výrobcem), prudce se zvýší vodivost diody.

 

9-zenerova-dioda-2

 

Stabilizátor napětí se Zenerovou diodou (parametrický stabilizátor napětí)

Referenční dioda se zapojuje do série s odporem a využívá se toho, že na něm vzniká přesně definovaný úbytek napětí bez ohledu na změny proudu. Toto referenční napětí může pak sloužit k řízení dalších regulačních obvodů.

K Zenerově diodě je nutné do série připojit rezistor (RV), aby nedošlo k její zničení příliš vysokým proudem.

 

9-zenerova-dioda-3

Odpor předřadného rezistoru by měl ležet mezi RVmin a RVmax. Doporučuje se volit odpor RV v blízkosti RVmax a vstupní napětí přibližně dvojnásobné než Ua. Pak lze dosáhnout vysokého stupně stabilizace.
Výkon rezistoru RV musí být uzpůsoben zátěži, aby nebyl přetížen a tím nedošlo k jeho zničení. PRV = UEmax * (IDmax + IRmax) [W; V, A, A].
Více informací v článku Návrh parametrického stabilizátoru se Zenerovou diodou.

 

Jiné použití

Zenerovu diodu lze mimo stabilizace napětí použít i k stabilizaci proudu a ochraně před přepětím.

9-zenerova-dioda-4Napsal Petan před jedenácti měsíci (2018-06-11 00:00:00) v kategorii Elektronika ELN. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 2657x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.