Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Triakový regulátor/triaková regulace

6

Od doby, co se dá z Číny „cokoliv“ objednat za vyloženě nízkou cenu nemá moc smysl některé věci vyrábět. Jednou z nich je jednoduchý triakový regulátor/triaková regulace výkonu sloužící k regulování např. svitu žárovky, rychlosti otáčení jednofázového motoru apod. Toto je opravdu levný a jednoduchý triakový regulátor výkonu.

Základem celého regulátoru je triakový regulátor objednaný z Aliexpressu. Jedná se o jednoduchý regulátor v ceně asi 35 Kč, kterých je na internetu spousta. Avšak za 35 Kč se u nás nedají ani pořádně sehnat součástky, natož celý sestavený regulátor včetně chladiče a knoflíku na potenciometru.

Samozřejmě, má to i jisté nevýhody. Často jsou použity nekvalitní součástky a kvalita pájení není vždy 100%. Stejně tak to bylo s pájením na mnou zakoupeném obvodu. Proto doporučuji obvod vždy zkontrolovat a pájené spoje je lepší přepájet pořádnou pájkou. Kdo ví, co tam vlastně používají. Dále jsem pod triak „máznul“ trochu teplovodivé pasty, která z výroby chyběla.

Triakový regulátor za 35 Kč

Spodní strana desky. Zakroužkovány jsou „studeňáky“.

Schéma zapojení triakového regulátoru. Trimrem R3 se nastavuje dolní rozsah regulace.

Princip triakového regulátoru je velmi jednoduchý. Přes rezistory R2, R3 a R4 je nabíjen kondenzátor C2. Jakmile napětí na jeho svorkách dosáhne průrazného napětí diaku (což je u diaku DB3 cca 32 V) připojí se toto napětí na elektrodu gate triaku. Napětí na kondenzátoru klesne, ale triak se otevře a zůstane otevřený, dokud napájecí napětí neklesne pod přídržné napětí. Celý cyklus se opakuje stále dokola. Čím větší bude odpor kaskády R2, R3 a R4, tím déle bude trvat nabití kondenzátoru, tedy bude triak otevřen kratší dobu. Střední hodnota výsledného napětí se mění. Rezistor R1 a kondenzátor C1 slouží jako ochranný obvod při indukční zátěži. Dobré by bylo regulátor odrušit síťovým filtrem.

Celý obvod jsem se rozhodl zabudovat do krabice HENSEL D 9025 a KL 80×28 TG , aby se dal univerzálně použít. Na jedné straně tedy bude zástrčka a na druhé zásuvka na 230 V v designu ABB Tango.

Krabičky ve kterých bude regulátor zabudovaný.

Kvůli možnosti lepšího umístění regulace jsem z desky odpájel potenciometr a ten přidělal přímo na stranu krabičky. Dále jsem osadil vypínač, kterým lze odpojit fázi. Ta je poté zapojena v sérii s regulátorem a přivedena do zásuvky. Střední vodič („nulák“) a ochranný vodič vedou bez přerušení do zásuvky. Ještě přemýšlím o pojistkovém pouzdru na 10A trubičkovou pojistku.

Umístění desky, potenciometru a vypínače v krabici
Zapojený regulátor

Ve víku spodní krabičky je vyvrtána díra o průměru 10 mm na vyvedení vodičů. Dále tam jsou 4 díry v kterých jsou vloženy šroubky M3. Ty mají hlavičky zevnitř přilepeny k víku. Slouží tedy jako „svorníky“ pomocí kterých je ke spodní krabici přišroubována horní krabice. Mezi krabičkami je ještě vložen o-kroužek, který kryje vodiče. Jako těsnění neslouží, protože jak vypínač, potenciometr, tak ani zásuvka nejsou vodotěsné.

Víko dolní krabičky.

Spodek horní krabičky

V horní krabici je standardně zapojena (L vlevo, N vpravo) zásuvka na 230 V. Připojením zástrčky do sítě a přepnutím vypínače do polohy „I“ se regulátor zapne. Regulovat jde zhruba od 10% do 99%. Minimum regulátoru jde nastavit víceotáčkovým trimrem na desce.

Triakový regulátor
 1. Diego Diego

  Koukam že ses po dlouhý době rozjel 🙂

 2. Peťan: Já furt něco dělám 🙂 Tohle je jen takový šolichání. Počkej si na toto. To bude trochu vyšší level 😀 I když to je spíš taková bejkárna.
 3. tetref tetref

  to se mi zdá strašně vtipné, velkými písmeny má napsáno, aby jsme si dali pozor na záměnu A1 a A2 a přitom podle datasheetu má popisky přesně obráceně… 🙂

 4. Peťan: Díky za upozornění. Použil jsem ve schématu značku, která měla opačně A1 a A2 a nevšiml jsem si toho. Teď už je to opraveno. Chyby se holt stávají…
 5. Honza Honza

  Pěkně sis to vymyslel, já hledal ted na ali i s pojistkou a našel jsem , ale přijde mi, že je zapojená mezi vstup a výstup: https://bit.ly/2WL48Kn
  Vždycky se dávala pojistka na vstup co si pamatuju :-))
  Trošku se inspiruju, a trošku si to upravim, díky 🙂

  Peťan: Moc to nejde na té desce vidět, ale myslím, že pojistka je mezi vstupem a výstupem, jak je v mém triakovém regulátoru ta propojka.

 6. Diyboy Diyboy

  Nedávno jsem objednal z Alíka dva tyto moduly a jeden „bzučí“. Čím by to mohlo být? Spoje jsem pořádně přepájel, triak dotáhnul na chladič a přesto to nepříjemně bzučí. Možná se zeptám blbě, ale k čemu je ten modrý trimr?

 7. Anonym Anonym

  Můžu se zeptat co ty krajní vstupy či výstupy na svorkovnici? Ty se nikam nezapojují? Děkuji za odpověď.

  Peťan: Ty krajní nezapojené svorky jsou jenom propojka. Jsou tam dvě a dvě svorky jako vstup (L a N) a výstup (L a N). Já táhnu N přímo, takže propojku nevyužívám. Jde to vidět na schématu i na fotkách.

 8. Julo Julo

  Na základe tohto článku som si objednal rovnaký regulátor z číny. Len mám poznámku ku schéme – nezodpovedá skutočnému zapojeniu. IN / OUT sú prehodené, tým pádom nesedí ani A1 / A2. Pod schémou je uvedené: „Trimrem R4 se nastavuje dolní rozsah regulace“ – tiež je to chybne napísané, správne má byť R3. V schéme upozorňujete na správne zapojenie A1 A2 kontaktov. Neviem ako je to dôležité, ale môj regulátor funguje vo vysávači, ktorý bol z výroby bez regulácie a táto lacná vecička z neho urobila regulovaný. Vysávač má 2-kolíkové zapojenie do siete, bez ochranného vodiča. Preto nie je možné dodržať zapojenie fáze. Vysávač funguje bez problémov. Videl som aj iné vysávače s triakovou reguláciou z výroby a tiež nedodržiavajú polaritu. Riešila by to len výmena koncovky na kábli.

  Peťan: Trimr jsem měl v textu pod schématem opravdu špatně označen, chybu jsem opravil. Ono jde o zapojení svorky A1/A2 vůči napájení Gate. Takže při přehození vidlice je to jedno – stejně je v síti střídavý proud, který mění svůj směr. Při otočení triaku by obvod fungoval.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.