Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vestavěný ukazatel nabití baterie

4

Někteří si možná ještě pamatují tužkové a mikrotužkové baterie s vestavěným ukazatelem nabití. Někdy okolo roku 2000 to byl docela hit a snad každý výrobce něco podobného nabízel…no asi každý výrobce ne, ale asi se tou dobou hodně kupoval Duracell 🙂

V té době jsem nijak neřešil, jak to vlastně funguje. Prostě jsem to bral tak jak to bylo. Jak se zdá, Duracell baterie s powercheck™ stále vyrábí, ale nepamatuji si, že bych je někde viděl. Teď se mi dostaly do ruky nějaké „mikrotužkové“ baterie s ukazatelem, tak jsem si řekl, že je před vyhozením prozkoumám. No, prostě jen takový článek z nostalgie.

Po odstranění plastového obalu z baterky a napojení na napájecí zdroj je princip hned jasný. Ani jsem nemusel hledat na netu.

Na plastovém obalu je natištěna stupnice (buď jen barevný proužek, nebo vícebarevná stupnice jako v tomto případě), která je překryta vrstvou teplocitlového laku. Je to podobné jako u teploměrů na akvária, nebo na starých skleničkách – po zahřátí lak zprůhlední a jde vidět podkladová barva. Pod stupnicí je tvarovaný kovový proužek, který se stisknutím připojí na póly baterie. Procházející proud proužek zahřeje, ten zahřeje lak a podle intenzity procházejícího proudu (úrovně nabití článku) zprůhlední část okénka. Topítko má narůstající průřez, aby bylo zajištěno ohřívání z jedné strany na druhou a ne rovnoměrné zahřívání celého proužku najednou. Čím víc proudu, tím větší teplo, tím větší část stupnice.

Princip ukazatele je tedy až geniálně jednoduchý. Zobrazovaná hodnota není zobrazována naprázdno, ale se zatíženou baterií. Při stisknutí obou konců ukazatele se z baterie odebírá proud okolo 0,35 A (při napětí 1,5 V). Topítko má tedy odběr něco málo přes 0,5 W. S tím se samozřejmě nese i jedna nevýhoda. Časté testování zkracuje životnost – jednoduše si ji přílišným testováním vybijete. Stejně tak zahřátá baterie bude ukazovat větší úroveň nabití než při testování při doporučené teplotě 21°C.

Trochu zajímavá je také konstrukce baterie. Na rozdíl od běžných baterií, kde je tělo článku mínusový pól a plusový pól je jenom zatěsněná čepička, je to tady opačně. Plusový pól je na celém těle a mínus je jenom spodní část. Údajně tato konstrukce úplně netěsnila a po delší době docházelo k častějšímu vytečení baterie.

Duracell možnost využití prezentoval na něčem, co má velký odběr (např. fotoaparát). Pokud se baterie v tomto zařízení zdá už vybitá, je možné po kontrole baterii použít v zařízení s nižším odběrem, jako je dálkový ovladač. Baterie se tedy nemusela vyhodit zbytečně, ale mohla ještě posloužit (tehdy tomu ještě nikdo neříkal EKO). V dnešní době se až na pár výjimek baterie v zařízeních s velkým odběrem nepoužívají. Ve většině spotřební elektroniky jsou lithiové nabíjecí akumulátory u kterých úroveň vybití detekuje elektronika. A do dálkových ovladačů a hodin je zbytečné připlácet za baterii s ukazatelem.

Každopádně to je zajímavé „zařízení“, které si starší ještě pamatují a mladší nezažili. Tak schválně, kdo to pamatuje?

  1. silas15 silas15

    když jsem byl malý, hrozně rád jsem na to mačkal 🙂

  2. Bedřich Bedřich

    jo jo pamatuji si je dobře ,když už ukazatel nechtěl nic ukazovat tak v DO ovládání ještě nějakej čas pracovali či někde jinde s malým proudem

  3. Jindřich Polívka Jindřich Polívka

    V 98 jsem si jich hafo přivezl z USA za super cenu a ještě po 15 letech byly skoro na 100% nabité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *