Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou

0

V jedné místnosti bylo rozhodnuto položit novou PVC podlahu. Původní, již řadu let staré a na několika místech dost poškozené lino bylo strženo. Až takový problém však nebyl v samotné krytině jako v podkladu. Podlaha je po pětadvaceti letech na několika místech propadlá. Nejdříve tedy bude nutná její oprava…

Skladba podlahy je klasická z 80. let: tvarovky Hurdis, cementový potěr, škvárový násyp a vrchní betonová mazanina. Problém je, že zřejmě vlivem sesedání škváry a bodovým zatěžováním podlahy vrchní beton popraskal a v podlaze se objevily „díry“.

Obr. 1 – Poškozená vrstva betonu po odkrytí lina

Popraskaný beton je nejprve nutné odstranit až do vrstvy, ke už je dostatečně soudržný. Na škváru se položí separační fólie, tak aby se beton nespojoval se sypkou škvárou. Savý povrch se pečlivě očistí, vysaje a napenetruje penetrací na betonové podklady zředěný s vodou v doporučeném poměru.

Obr. 2 – Odstraněný poškozený beton

Vzniklé dutiny se vyplní potěrovým betonem pro vyrovnávací a nášlapné podlahové vrstvy PCI Pericem EBF. Vrstva betonu se stáhne latí do roviny podle okolního povrchu. Po zatvrdnutí vrstvy se bude aplikovat samonivelační stěrka.

Obr. 4 – Oprava potěrovým betonem

Po dostatečném vytvrdnutí betonu se povrch zamete, vysaje a poté se aplikuje penetrace na celý povrch podlahy. Na penetrovaný povrch se nalije samonivelační stěrka namíchaná dle návodu na pytli. Protože se jedná o malý povrch je stěrka míchána ve velkém kbelíku ručním míchačem. Mezi jednotlivými dávkami je nutné kbelík vypláchnout, aby v něm nezůstala stěrka z předchozí dávky – mohli by se tvořit hrudky.

Obr. 6 – Aplikovaná samonivelační stěrka

Stěrka se roztáhne na plochu pomocí (zubového) hladítka do rovnoměrné vrstvy a průběžně odvzdušňuje pomocí ježkového válečku. Vrstva se nechá zatvrdnout opět dle návodu. Protože na tuto vrstvu bude položena PVC krytina, musí povrch dokonale proschnout.

Obr. 9 – Zavadlá samonivelační stěrka

Nakonec přikládám video od odborníků z Weberu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.