Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Základy – odpady a sítě

1

Po zalití ztraceného bednění betonem bylo potřeba několik dnů čekat, než bude mít beton nějakou pevnost. Mezi tím bylo možné navozit materiál na zasypání prostorů mezi ZB.

Protože je potřeba materiálu opravdu hodně, byla použita kamenitá zemina ze stejné lokality. Tu jsem postupně hutnil po nějakých 20 cm vibračním pěchem (žábou). Při zasypávání byla položena ležatá kanalizace předtím vyrobenými prostupy. Dále bylo nutné přivést chráničku pro přívodní kabel (silový přívod, HDO) a případně další chráničky pro internet, bránu atd. V zadní části domu se protáhly chráničky pro hadice tepelného čerpadla… ještě bude asi sranda to protáhnout dovnitř. Nerad bych dělal rozvaděč někde venku v zemi.

Prostor základů je nutné zavézt materiálem a ten uhutnit.

Protože ztracené bednění bude po celém obvodu domu v zemi v nezámrzné hloubce, příště bych už prostupy na sítě nedělal předem, ale počkal cca jeden den, než beton ve ztraceném bednění trochu zatuhne a díry vysekal sbíječkou. Byl jsem nucen některé prostupy posunout o jednu řadu výše a následná tvorba díry byla jednodušší a levnější než nákup a instalace trubky pro prostup.

Příprava prostupů. Původní z trubky a dodatečný průraz ZB.
Zde bude výstup z desky.
Příprava na zemní kolektor

V uhutněném podkladu jsem ručně vykopal „zákopy“ pro odpady, vodu a elektřinu. Odpad musí být ve všech místech ve správném spádu, vodě a elektřině je to jedno. Do domu půjde elektřina (silová elektřina a signál HDO z elektroměrového sloupku), internet (metalika, optika?), voda, dešťová voda z nádrže a kolektor tepelného čerpadla. Z domu půjde odpadní voda, dopouštění nádrže na dešťovou vodu, elektrika k ČOV, k bráně atd.

„Zákopy“ pro odpady.

Do „zákopů“ umístil vodák trubky tak, aby byly připraveny na napojení WC, umyvadel, vany apod. Důležité je myslet i na horní patro a raději udělat více vývodů z desky, než pak řešit složité uhýbání trubek ve stěnách, nebo pod podlahou. Trubky se po přeměření spádu podsypaly pískem, který se ručně uhutnil. Po té jsem do technické místnosti natáhl vodu hadicí DN32 v chráničce o průměru 40 mm. Potom ještě další chráničky na elektřinu, internet a další. Lepší je několikrát si zopakovat, co vlastně bude potřeba a připravit vše předem. Dodatečné montáže sítí mohou být problém – zvláště u vody, která může zamrznout.

Hotová kanalizace pod deskou.

Do nádrže na dešťovou vodu povedou dvě hadice a chránička na kabel (čerpadlo, hlídání hladiny, apod.). Jednou hadicí DN32 je voda přivedena do domu, druhou hadicí DN25 je provedeno dopouštění nádrže z řádku. Dešťová voda a pitná voda z řádu musí být vedena zcela separátně. Je možné použít speciální oddělovací ventil, jehož cena je dost vysoká. Jiné „kohoutky“ a zpětné klapky jsou zakázané, protože nesplňují dostatečnou spolehlivost oddělení.

Posledních cca 25 centimetrů se místo zeminy použila štěrkodrť frakce 0/23, která se uhutní vibrační deskou. V další fázi bude nutné položit a svázat kari sítě a vylít podkladní beton do co možná nejlepší roviny.

Kupa (ne celá) na dosypání pod desku.
  1. Dobrý den, prosím, přijde mi, že v té technické místnosti je toho hodně u sebe, jak jste tam řešil opracování prostupů izolací? díky

    Peťan: Je to tak… Kam to šlo, tak tam jsem navařil izolaci a celé to zamatlal gumoasfaltem v několika vrstvách. Příště bych to udělal už dál od sebe. Ale nemyslím si, že s tím bude problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *