Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rozvody užitkové vody

1

Předposlední část instalací domu (pak následuje topení) je rozvod užitkové vody. V mém případě se bude o ohřev vody starat tepelné čerpadlo a bojler. Systém ohřevu budu řešit dále, nyní se budu zabývat pouze rozvodem vody po domě.

Na rozdíl od běžných instalací v PPR jsem se rozhodl pro rozvod vody v ohebných 16mm PEX/AL/PE-RT hadicích. Hadice se nesvařují, ale lisují pomocí speciálních fitinek. V technické místnosti bude rozvaděč podobný tomu na podlahové vytápění. Z něho půjde v ideálním případě vždy jedna hadice k jednomu spotřebiči. Jediné zazděné spoje budou přímo u nástěnek. Stejný systém rozvodu vody je vidět na blogu Dobkouvých.

Hadice PEX/AL/PE-RT použita pro rozvod vody i podlahové topení

Rozvod se skládá z rozvaděčů, hadic a nástěnek, ke kterým budou přišroubované vodovodní baterie. Rozvaděče použiji celkem tři – na studenou vodu, na teplou vodu a na užitkovou vodu z jímky na dešťovou vodu. Tu budu používat na splachování WC, pro vývod k čističce a na vývod navenek na zalévání.

V první fázi jsem se pustil do roztahání hadic z technické místnosti do jednotlivých místností. Roztáhl jsem hadici, navlékl na ní tepelnou izolaci a na konec nalisoval „nástěnku“. K lisování jsem používal lisovací kleště s čelistmi TH. Izolaci jsem na hadici navlékal buď nejprve po celé délce (to je o něco složitější), potom jsem izolaci nařezal na asi 2 m dlouhé kusy a ty nastrkával na hadici jednotlivě. To šlo docela v pohodě.
U ohýbání hadic je potřeba dávat pozor na nebezpečí zdeformování hadice. Je možné objednat k hadici pero na ohýbání. Ale to jsem nepoužíval a vždy radši ohýbal opatrně pod větším rádiusem. Profil hadice by měl zůstat vždy kulatý, aby neomezoval průtok.

Přívod vody na WC

Z technické místnosti jsem tedy vyvedl postupně všechny hadice na svá místa. Průměr hadice s tepelnou izolací už je docela velký, bylo potřeba hadice umisťovat logicky, aby nevyčuhovaly moc nad podlahy. To by byl problém při následném pokládání tepelné izolace. Konec hadice jsem vždy zkalibroval a odhrotoval přípravkem a upevnil buď pomocí svěrného šroubení Erokonus v rozvaděči, nebo zalisoval na straně u „nástěnky“.

Jako rozvaděče jsem používal typ Cube Sanity. Neobjednal jsem pro ně box, ale přišrouboval jsem je pomocí příchytek vytisknutých na 3D tiskárně k plechové desce. Teď zpětně si říkám, že jsem nějaký box objednat mohl. Případně to budu řešit dodatečně nějakým převlečným krytem.

Šroubení Eurokonus na připojení do rozvaděče
Rozpracovaný rozvaděč rozvodu vody
Sběrnice s teplou a studenou vodou
Rozvaděč podlahového topení a rozvodu vody v technické místnosti

Na celý dům jsem spotřeboval cca 200 m hadice. Stejnou hadici budu používat i na rozvod podlahového topení. Veškerý materiál jsem nakupoval u firmy Cube Podlahové topení.

  1. Dalibor Dalibor

    Dobrý den,
    sleduji Vaše videa na youtube a dost mi to pomohlo.
    Měl bych dotaz ohledně programování loga8 ,dá se nějak invertovat analogový výstup?
    Děkuji za radu

    Peťan: Sleduj a odebírej můj kanál na YouTube 😉 Tento komentář by spíše měl být u článku Programování Siemens Logo! #3 – Časovače a analog. Jak přesně myslíš invertovat analogový výstup? Lze to provést jednoduše např. pomocí matematické instrukce výstup= 100% – hodnota.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *