Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Soft-start k univerzálnímu motoru

6

Univerzální, stejně jako třífázový asynchronní motor má nevýhodu ve velkém proudovém nárazu při zapnutí. U třífázového motoru se dá proudový náraz omezit přepínáním hvězda-trojúhelník, modulem soft-starteru, nebo často frekvenčním měničem. Univerzální motor lze nalézt ve většině ručního nářadí, vysavačích, malých pilách a podobně. Jeho výhoda je výhodný poměr váha/výkon, jednofázové napájení a snadná regulace. Nevýhoda je nutnost větší údržby (motor má komutátor, uhlíky, …) a již zmíněný proudový náraz při zapnutí, který znamená vyšší zatížení pro elektrické i mechanické části motoru. Může se také stát, že větší motor vybavuje předřadný jistič.

Většina zařízení „do ruky“, nebo s většími motory má vestavěnou triakovou regulaci, nebo soft-start, Takže rozběh motoru probíhá pozvolně. U ručního nářadí je to téměř nutnost a třeba i motory většiny vysavačů se také rozbíhají plynule.

Doma máme kotoučovou pilu, která z výroby plynulý rozběh nemá. Při zapnutí se ozve poměrně velký ráz. Trpí jak vinutí a uhlíky, tak mechanika včetně kotouče. Rozhodl jsem se pilu soft-startem dovybavit. Jednou z variant je celý soft-start si udělat sám, pomocí výkonového rezistoru a časového spínače, podobně jako v tomto článku. Další a ještě jednodušší variantou je objednat za cca 250 Kč hotový modul pro rozběh univerzálního motoru. Modul je relativně malý, maximální proud zátěže je 16 A a zapojení je velice snadné.

Jedná se o soft-start JRR-01. Jde o malou „krabičku“ cca 40 * 30 * 10 mm se třemi vodiči. Montáž může být provedena pomocí dvou děr na šroubky. Kovová část slouží jako chladič.

Modul se zapojuje mezi původní vypínač a motor podle schématu níže. Modul je napájen 230 V. „Nulák“ je společný pro motor i pro modul (modrý vodič A), napájecí fáze vede do modulu (červený vodič B) a výstupní fáze z modulu vede do motoru (černý vodič C). Při správném zapojení modul funguje na první pokus. Rozběh motoru trvá několik málo sekund, je tedy daleko plynulejší.

Původní schéma zapojení a schéma po úpravě.
 1. Petr Petr

  Dobrý den, je výše zmíněný soft-start JRR-01 vhodný pro kotoučovou pilu 1500W TE-TS 2025 UF Einhell Expert.
  Děkuji

  Peťan: To samozřejmě nevím 😀
  Ale vypadá to, že jde o dost podobnou pilu. Pila musí mít univerzální motor, což si myslím že bude mít.

 2. Petr Petr

  Dobrý den, je možné tento softstar použít k rozběhu ponorného čerpadla na 230V (750W)? Děkuji

  Peťan: Pokud má čerpadlo sériový motor, tak ano. Ale čerpadla většinou mají obyčejný 1f asynchronní motor s běhovým kondenzátorem. Ne, že by potom rozběh nebyl plynulejší (softstart postupně zvedá napájecí napětí), ale modul není k rozběhu těchto motorů určen – mohlo by třeba dojít i k poškození motoru.

  • Anonym Anonym

   Ano, jedná se o asynchronní motor s rozběhovým kondenzátorem. Nemáte nějaké jednoduché řešení pro tento případ? Při sepnutí dochází totiž k tlakovým rázům. Dík

   Peťan: Teoreticky by toto mohlo pomoct – modul postupně zvyšuje napětí cca 3 až 5 sekund. Běžný softstart pro asynchronní motor také zvyšuje napětí podobným způsobem. Ale většinou se řeší 3f motory – buď softstart, nebo frekvenční měnič. To by vyžadovalo ale výměnu motoru za 3f (pokud to vůbec lze).
   Já osobně bych vyzkoušel toto, pak případně namontoval expanzní nádobu, která by tlakové rázy vyrovnala.

 3. Petr Petr

  Dobrý den, mám k Vám prosbu, jestli by jste se nemohl podívat na náčrtek vypínače, kde jsem zakreslil připojení vodičů a označil jsem dva, na které se domnívám bych měl soft start zapojit. Jedná se o pilu 1500W TE-TS 2025 UF Einhell Expert o které jsem se již tady zmiňoval. Pokud by jste byl ochotný a kontaktoval mne na emailovou adresu, která je uvedena pod komentářem.
  Děkuji

  Peťan: Zapojení bude jako na obrázku níže. Tento modul má rozdílné barvy vodičů, ale zapojení je obdobné. Vodič „A“ je společný pro soft-start i pro motor. Vodič „B“ je přívodní fáze a vodič „C“ je výstupní fáze do motoru. Jestli je fáze s „nulákem“ prohozena nemá na funkci motoru vliv.

 4. Tomáš Tomáš

  Dobrý den, rád bych na doporučení připojil softstart modul k vysavači, ale ten má napájecí šňůru jen dvoužilovou. Z toho usuzuji, že vodiče L a N jsou někdy tak a jindy tak, podle toho, jak se vidlice zasune do zásuvky. Jak se to řeší tedy v případě takovéhoto vysavače?

  Peťan: Přehození fáze a „nuláku“ nemá žádný vliv. Viz předchozí komentář. Většina zařízení se sériovým motorem (vrtačky, vysavače, flexy, brusky, …) má dvojitou izolaci (pouze dva vodiče bez PE).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.