Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Soft-start k univerzálnímu motoru

15

Univerzální, stejně jako třífázový asynchronní motor má nevýhodu ve velkém proudovém nárazu při zapnutí. U třífázového motoru se dá proudový náraz omezit přepínáním hvězda-trojúhelník, modulem soft-starteru, nebo často frekvenčním měničem. Univerzální motor lze nalézt ve většině ručního nářadí, vysavačích, malých pilách a podobně. Jeho výhoda je výhodný poměr váha/výkon, jednofázové napájení a snadná regulace. Nevýhoda je nutnost větší údržby (motor má komutátor, uhlíky, …) a již zmíněný proudový náraz při zapnutí, který znamená vyšší zatížení pro elektrické i mechanické části motoru. Může se také stát, že větší motor vybavuje předřadný jistič.

Většina zařízení „do ruky“, nebo s většími motory má vestavěnou triakovou regulaci, nebo soft-start, Takže rozběh motoru probíhá pozvolně. U ručního nářadí je to téměř nutnost a třeba i motory většiny vysavačů se také rozbíhají plynule.

Doma máme kotoučovou pilu, která z výroby plynulý rozběh nemá. Při zapnutí se ozve poměrně velký ráz. Trpí jak vinutí a uhlíky, tak mechanika včetně kotouče. Rozhodl jsem se pilu soft-startem dovybavit. Jednou z variant je celý soft-start si udělat sám, pomocí výkonového rezistoru a časového spínače, podobně jako v tomto článku. Další a ještě jednodušší variantou je objednat za cca 250 Kč hotový modul pro rozběh univerzálního motoru. Modul je relativně malý, maximální proud zátěže je 16 A a zapojení je velice snadné.

Jedná se o soft-start XS-16/D3. Jde o malou „krabičku“ cca 40 * 30 * 10 mm se třemi vodiči. Montáž může být provedena pomocí dvou děr na šroubky. Kovová část slouží jako chladič.

Modul se zapojuje mezi původní vypínač a motor podle schématu níže. Modul je napájen 230 V. „Nulák“ je společný pro motor i pro modul (modrý vodič A), napájecí fáze vede do modulu (červený vodič B) a výstupní fáze z modulu vede do motoru (černý vodič C). Při správném zapojení modul funguje na první pokus. Rozběh motoru trvá několik málo sekund, je tedy daleko plynulejší.

Původní schéma zapojení a schéma po úpravě.
 1. Petr Petr

  Dobrý den, je výše zmíněný soft-start JRR-01 vhodný pro kotoučovou pilu 1500W TE-TS 2025 UF Einhell Expert.
  Děkuji

  Peťan: To samozřejmě nevím 😀
  Ale vypadá to, že jde o dost podobnou pilu. Pila musí mít univerzální motor, což si myslím že bude mít.

 2. Petr Petr

  Dobrý den, je možné tento softstar použít k rozběhu ponorného čerpadla na 230V (750W)? Děkuji

  Peťan: Pokud má čerpadlo sériový motor, tak ano. Ale čerpadla většinou mají obyčejný 1f asynchronní motor s běhovým kondenzátorem. Ne, že by potom rozběh nebyl plynulejší (softstart postupně zvedá napájecí napětí), ale modul není k rozběhu těchto motorů určen – mohlo by třeba dojít i k poškození motoru.

  • Anonym Anonym

   Ano, jedná se o asynchronní motor s rozběhovým kondenzátorem. Nemáte nějaké jednoduché řešení pro tento případ? Při sepnutí dochází totiž k tlakovým rázům. Dík

   Peťan: Teoreticky by toto mohlo pomoct – modul postupně zvyšuje napětí cca 3 až 5 sekund. Běžný softstart pro asynchronní motor také zvyšuje napětí podobným způsobem. Ale většinou se řeší 3f motory – buď softstart, nebo frekvenční měnič. To by vyžadovalo ale výměnu motoru za 3f (pokud to vůbec lze).
   Já osobně bych vyzkoušel toto, pak případně namontoval expanzní nádobu, která by tlakové rázy vyrovnala.

 3. Petr Petr

  Dobrý den, mám k Vám prosbu, jestli by jste se nemohl podívat na náčrtek vypínače, kde jsem zakreslil připojení vodičů a označil jsem dva, na které se domnívám bych měl soft start zapojit. Jedná se o pilu 1500W TE-TS 2025 UF Einhell Expert o které jsem se již tady zmiňoval. Pokud by jste byl ochotný a kontaktoval mne na emailovou adresu, která je uvedena pod komentářem.
  Děkuji

  Peťan: Zapojení bude jako na obrázku níže. Tento modul má rozdílné barvy vodičů, ale zapojení je obdobné. Vodič „A“ je společný pro soft-start i pro motor. Vodič „B“ je přívodní fáze a vodič „C“ je výstupní fáze do motoru. Jestli je fáze s „nulákem“ prohozena nemá na funkci motoru vliv.

 4. Tomáš Tomáš

  Dobrý den, rád bych na doporučení připojil softstart modul k vysavači, ale ten má napájecí šňůru jen dvoužilovou. Z toho usuzuji, že vodiče L a N jsou někdy tak a jindy tak, podle toho, jak se vidlice zasune do zásuvky. Jak se to řeší tedy v případě takovéhoto vysavače?

  Peťan: Přehození fáze a „nuláku“ nemá žádný vliv. Viz předchozí komentář. Většina zařízení se sériovým motorem (vrtačky, vysavače, flexy, brusky, …) má dvojitou izolaci (pouze dva vodiče bez PE).

 5. Jirka Jirka

  Dobrý den,
  uvažuji o použití v
  a/ kompresor z ledničky na měnič v autě (přímo měnič vypadává)
  b/ kompresor 1,5kW na elektrocentrálu (přímo se po zapnutí centrála „rozhádá“)
  Vyřeší se použitím tyto problémy? Jen si to chci ověřit. Předpokládám, že ano.

  Peťan: Tento soft-start je určen k použití s univerzálním motorem. Navíc kdo ví, co leze z měniče v autě (sinus/modifikovaný sinus). Takže by to nemuselo fungovat. Ale opravdu těžko říct. Jako, nejlepší možnost je to vyzkoušet 😉

 6. Vratislav Vratislav

  Dobrý den,
  uvažuji si koupit stolovou pilu stejné značky jako máte na videu s příkonem 1500W. Konkrétně model Scheppach HS 81 S. Chci jí provozovat přes elektrocentrálu Güde GSE 2700, která je schopna dodávat trvale 2000W, max. 2300W. Vzhledem k počátečnímu nárazovému proudu předpokládám že by to nezvládla. Jak moc je schopen ten softstart snížit náběhový proud. Měřil jste to nějak? Je šance že by mi to v této kombinaci po připojení softstartu mohlo fungovat? Děkuji za odpověď.

  Peťan: Snížení záběrového proudu jsem neměřil. Ale rozběh je dost dlouhý a pozvolný. Osobně věřím, že by to mohlo té centrále pomoct.

 7. Karel Karel

  Zdravím, mohl bych vás poprosit o radu z mé pily scheppach vedou 4 kabely černý hnědý šedý a modrý + rozběhový kondenzátor a chtěl bych k ní také domontovat rozběhový sofstarter. Jaké je zapojení když na vašem schematu vedou do motoru jen dva vodiče. Díky

  Peťan: U mé pily vedou do motoru 3 vodiče – jeden kvůli brzdění. Chtělo by to vidět schéma zapojení vaší pily, bez toho to je jenom věštění. Ale je možné, že to bude podobné jako v jednom z komentářů výše (ten s tím obrázkem).

  • Michal Michal

   Řešil jsem zrovna teď, na motor jsou napojeny dva vodiče na kterých je napojen rozběhovy kondenzátor, a na ty jsem napojil soft starter, tuším že to byl hnědý a modrý drát.

 8. Ivan Ivan

  Dobry den, existuje nejaka alternativa k tomuto modulu, ktora by sa dala namontovat napr. na bezpecnostny vypinac na ponku, alebo predlzovacku a tym by som nemusel montovat moduly do jednotlivych naradi? Dakujem za radu.

  Peťan: Tento modul je pouze triaková regulace, která po připojení napájení na svém výstupu zvyšuje napětí. Je v podstatě pouze na elektrikáři, kam tento modul namontuje. Ale nějakou montáž do univerzální zásuvky nedoporučuji. Někdo tam připojí něco, co by regulaci nemuselo snést a může to zařízení poškodit. Lepší variantou je to napojit přímo před ten motor v koncovém zařízení. Jinak regulace v zásuvce je popsána v článku Triakový regulátor/triaková regulace. Myslím že se jedná v podstatě o to samé, akorát u té regulace v článku se výstupní napětí reguluje manuálně.

 9. Anonym Anonym

  proč dáváte modulu XS-16/D3 nové pojmenování JRR-1, když pro zbytek světa má obchodní název XS-16/D3 ?
  Aleš Kastner.

  Peťan: No, na druhé straně bylo napsáno „JRR-1“. Tak jsem myslel že je to typ. Nikde na netu jsem to neštudoval. Ale v článku jsem to předělal 😉

 10. Juraj Juraj

  Dobrý deň, chcel som sa spýtať, či vám to funguje, mam menič plný sinus 300w, špička 500w, chladnička malá odber 90w, ale niekedy pri zapnutí kompresoru, spusti ochrana meniča (viking 600). Chcel by som to týmto vyriešiť. Vďaka za odpoveď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.