Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Soft-start k univerzálnímu motoru

1

Univerzální, stejně jako třífázový asynchronní motor má nevýhodu ve velkém proudovém nárazu při zapnutí. U třífázového motoru se dá proudový náraz omezit přepínáním hvězda-trojúhelník, modulem soft-starteru, nebo často frekvenčním měničem. Univerzální motor lze nalézt ve většině ručního nářadí, vysavačích, malých pilách a podobně. Jeho výhoda je výhodný poměr váha/výkon, jednofázové napájení a snadná regulace. Nevýhoda je nutnost větší údržby (motor má komutátor, uhlíky, …) a již zmíněný proudový náraz při zapnutí, který znamená vyšší zatížení pro elektrické i mechanické části motoru. Může se také stát, že větší motor vybavuje předřadný jistič.

Většina zařízení „do ruky“, nebo s většími motory má vestavěnou triakovou regulaci, nebo soft-start, Takže rozběh motoru probíhá pozvolně. U ručního nářadí je to téměř nutnost a třeba i motory většiny vysavačů se také rozbíhají plynule.

Doma máme kotoučovou pilu, která z výroby plynulý rozběh nemá. Při zapnutí se ozve poměrně velký ráz. Trpí jak vinutí a uhlíky, tak mechanika včetně kotouče. Rozhodl jsem se pilu soft-startem dovybavit. Jednou z variant je celý soft-start si udělat sám, pomocí výkonového rezistoru a časového spínače, podobně jako v tomto článku. Další a ještě jednodušší variantou je objednat za cca 250 Kč hotový modul pro rozběh univerzálního motoru. Modul je relativně malý, maximální proud zátěže je 16 A a zapojení je velice snadné.

Jedná se o soft-start JRR-01. Jde o malou „krabičku“ cca 40 * 30 * 10 mm se třemi vodiči. Montáž může být provedena pomocí dvou děr na šroubky. Kovová část slouží jako chladič.

Modul se zapojuje mezi původní vypínač a motor podle schématu níže. Modul je napájen 230 V. „Nulák“ je společný pro motor i pro modul (modrý vodič A), napájecí fáze vede do modulu (červený vodič B) a výstupní fáze z modulu vede do motoru (černý vodič C). Při správném zapojení modul funguje na první pokus. Rozběh motoru trvá několik málo sekund, je tedy daleko plynulejší.

Původní schéma zapojení a schéma po úpravě.
 1. Petr Petr
  17.2.2020 - 15:15:34

  Dobrý den, je výše zmíněný soft-start JRR-01 vhodný pro kotoučovou pilu 1500W TE-TS 2025 UF Einhell Expert.
  Děkuji

  Peťan: To samozřejmě nevím 😀
  Ale vypadá to, že jde o dost podobnou pilu. Pila musí mít univerzální motor, což si myslím že bude mít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.