Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

HDO a noční proud – jak to vlastně funguje?

42

Stejně jako proudový chránič je i tzv. „noční proud“, nebo nízký tarif obestřen rouškou tajemství. Kdy spíná? Jak spíná? Proč spíná? Co je jím vlastně napájeno? Je „levný proud“ i v jiných zásuvkách?

HDO (Hromadné Dálkové Ovládání) používá distributor el. energie k dálkovému spínání spotřebičů s větším odběrem, jako jsou tepelná čerpadla, bojlery, elektrokotle, akumulační kamna atd. Dále slouží k blokování výrobny (fotovoltaika). Signál přepíná mezi VT (Vysoký Tarif) a NT (Nízký Tarif), který je lidově nazývaný „noční proud“. K příjmu signálu HDO slouží přijímač, který je v rozvaděči spolu s elektroměrem.
Signál HDO je vysílán (modulován) na všech fázových vodičích z vn rozvodny. Projde přes vn/nn transformátory (přímo, i přes vazební členy) a je dále distribuován ke koncovým zákazníkům. Přijímač HDO „naslouchá“ a pokud se přijímaný signál shoduje s nastaveným signálem, přepne vestavěné relé.

Pokud je použito v domě HDO, je v elektroměrovém rozvaděči namontován vícesazbový elektroměr a přijímač HDO. Z přijímače HDO je veden signál do elektroměru a ke stykači, který blokuje spínání výkonného spotřebiče – třeba bojleru. Toto zapojení umožňuje distributorovi el. energie dálkově ovládat spotřebič, který je ke stykači připojen. Zároveň se sepnutím stykače dojde k přepnutí elektroměru tak, aby počítal spotřebovanou elektřinu do počítadla nízkého tarifu. Pokud je elektroměr přepnutý na NT je veškerá spotřebovávaná energie účtována v NT. 

Pokud je v domě tzv. výrobna (fotovoltaická elektrárna), je princip přepínání trochu jiný. Ale funkce NT a VT je zachována.

 

Dalo by se říct, že HDO má tyto funkce:

  1. Přepnutí elektroměru na počítání spotřebované energie na počítadlo NT (na počítadlo je zaznamenána veškerá spotřeba, tedy i spotřebičů, které nejsou blokovány).
  2. Blokování spotřebičů s velkým odběrem (pokud není NT, nelze tyto spotřebiče zapnout). Typicky se jedná o bojler, elektrokotel, tepelné čerpadlo, nabíječka elektromobilu, …
  3. Blokace výrobny (odstavení FV elektrárny distributorem).

 

Nejjednodušší systém HDO obsahuje jedno relé, které má přepínací kontakt. Na střed relé je připojen střední vodič (tzv. „nulák“)*. Jeden kontakt je připojen k elektroměru – přepíná v elektroměru na jaké počítadlo se bude spotřeba přičítat. Druhý kontakt je veden ke stykači, který poté spíná přímo bojler, nebo signál  pokračuje dále např. do elektrokotle. Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

*Pozor, u některých starších instalací je použit místo středního vodiče fázový vodič!

Obvykle je tedy výstup z HDO připojen na stykač, který poté spíná výkonový spotřebič. Možné poruchy jsou nefunkční HDO – nepřepíná relátko (K1) v HDO (řeší distributor el. enegrie), nebo poškozený stykač (KM1 – přerušená, nebo přepálená cívka většinou s vypadnutým jističem FA2 „Jistič HDO“). Dále pak samozřejmě může být vypadlý jistič spotřebiče (FA3), nebo poškozený spotřebič. Zde zobrazený jistič FA1 je přímo v elektroměrovém rozvaděči a je zaplombovaný.

Jednoduché připojení přijímače HDO a stykače

Existují i systémy s více relé. Často je HDO osazeno relátky třemi. První relé přepíná tarif na elektroměru a další dvě spínají stykače, které blokují provoz nejčastěji bojleru a elektrokotle. Každé relé může spínat v jiný čas a na jinak dlouhou dobu. Distributor tak může ovládat oba spotřebiče s velkým odběrem samostatně.

Časy spínání HDO jsou závislé na distributorovi a lokalitě, kde je HDO namontováno. Rozpis časů spínání se dá zjistit na stránkách distributora (zde pro ČEZ). Nejprve je však nutné si zjistit kódy, které jsou vytištěny na konkrétním HDO. Podle kódu se v tabulce najdou příslušné časy spínání. Někdy jsou časy spínání pravidelné (opakují se v přesně stanovený čas), jindy může být definována délka NT a přibližné časy spínání (to záleží na přesném tarifu). Distributor si poté sám zvolí, kdy spotřebiče zapnout a kdy ne – záleží na aktuálním vytížení sítě atd. Cena energie VT i NT je pak účtována podle vašeho tarifu. Většinou je cena energie v NT řádově o desítky procent levnější.

Na obrázku výše je přijímač HDO se dvěma relé K1 a K2. Pro K1 je kód povelu 120, pro K2 je kód povelu 131. Na stránkách ČEZu se nastaví lokalita, zadá se kód povelu a potvrdí se.

Zadání kódu na stránky distributora

Časy sepnutí HDO se poté zobrazí v přehledném grafu. Lze vidět, že časy sepnutí jsou totožné.

Časy spínání pro kód povelu 120
Časy spínání pro kód povelu 131

Jaký tarif je aktivní lze zjistit např. na elektrokotli, nebo na stykači (pokud to umožňuje). Další možností je zjistit, na jaké počítadlo počítá elektroměr. To je však u každého elektroměru jiné – je nutné to zjistit v návodu ke konkrétnímu elektroměru.

Nápisy L1, L2 a L3 na elektroměru zobrazují přítomnost a správný sled fází. Šipka nad nápisem T1 T2 zobrazují aktuálně účtovaný tarif. Nápis T1, nebo T2 (na obrázku není zobrazen) ukazuje jaké počítadlo je aktuálně zobrazeno. Bargraf ve spodní části displeje zobrazuje aktuální zatížení. Osobně si myslím, že toto zobrazení není moc intuitivní – chtělo by to spíše dvouřádkový displej.

Na elektroměru je červená LEDka, která signalizuje odběr. Čím rychleji bliká, tím je větší odběr. Na štítku je znázorněno, že 1000 bliknutí LEDky znamená odběr 1 kWh. Údaj 100 imp./kWh je pro impulzní výstup S0 (kontakty na svorkovnici).

Zobrazení informací na elektroměru

Pokud je potřeba signálem HDO blokovat i jiné přístroje, je možné je připojit na blokovaný stykač v rozvaděči, případně lze dokoupit adaptér do zásuvky, na kterém se nastaví kód povelu (stejný jako na HDO přijímači distributora). Zásuvka je poté spínána signálem HDO, podobně jako časové spínače do zásuvky. Hledejte „HDO spínač do zásuvky“.

Na videu níže je vidět modulátor HDO. Tímto zařízením se do silových vodičů moduluje signál, na který reagují přijímače HDO.

Jako zajímavost tu mám fotku HDO přijímače FMX 300 (číslo 3 značí 3 relé) se třemi relé, u kterých lze nastavit kód, který mají přijímat. Nastavení se provádí pomocí zástrček A, B a K. Na přijímači níže je pro relé 1 nastaven povel A1B6P1, relé 2 je nastaveno na povel A1B6P2 a relé 3 na povel A1B6P6. Frekvence, na které HDO přijímač pracuje je 216 a 2/3 Hz.

Přijímač HDO signálu FMX 300
Nastavení přijímaných signálu u přijímače HDO FMX 300
    • Lenka Vondrušková Lenka Vondrušková

      Dobrý den, prosím pořadí mi někdo? Dnes u nás byl servisák protože mi nepřepínal elektroměr mezi Vt a NT a řekl že je rozbité relé a mám si na to objednat elektrikáře že to oni nedělají. Ale ve vašem článku je že opravy řeší distributor. Ví někdo jak mám tedy postupovat a jestli budu platit nové relé a jeho výměnu? Děkuji za odpověď

      Peťan: Distributor řeší výměnu relé v přijímači HDO (krabička na prvním obrázku v článku). Dále je vše na majiteli – pokud tedy odešel stykač (relé) před bojlerem (někde v rozvaděči), bude potřeba zavolat elektrikáře. Cena stykače (samozřejmě záleží na typu) je okolo 500 Kč a výměna tak na půl hodiny.

  1. Navry Navry

    Skvělý článek, Patreon je dobrá věc 🙂

  2. Pavel H. Pavel H.

    Dobrý den,
    také chválím, tento článek je přehledný a k věci.
    Děkuji

    Peťan: Díky, díky 🙂

  3. Miloslav Stibor Miloslav Stibor

    Skvělý článek děkuji. Mám jeden dotaz, dokázal by mi někdo poradit? Relé K1 se mi na HDO přijímači přepíná dle časů ČEZ správně a mění tak tarif na elektroměru, ale relé K2, na které je pravděpodobně zapojen stykač přímotopů nechodí spolu s ním a zůstává v pozici NT. Zatím vysledováno je přes víkend. Jak je to možné? V praxi mě tak ČEZ nechává běžet přímotopy a na 4h denně si zapne dražší sazbu na elektroměru. Nebo to má nějaký důvod?

    Peťan: Doporučuji si najít podle kódů na HDO přesné časy spínání (viz článek). Je možné, že je relé, nebo HDO poškozeno.

    • Pitr Pitr

      Pokud máte tarif přímotop, tedy 20 hodin NT, a 4 hodiny ve VT, je to v pořádku. Relé K1 zapíná něco jiného, než relé K2, nemohou být tedy vždy stejně zapnuty, nebo rozepnuty, to by nedávalo smysl, pokud by byly po celou dobu zapnuty stejně, byl by druhý v podstatě zbytečný. Druhé relé zapíná většinou TUV. V praxi tedy jedno relé je celkem za 24 hodin sepnuto 20 hodin (NT), zatímco druhé jen 8 hodin (NT pro bojler, například). Pokud máte pouze jeden stykač, je ovládán jen jedním relé HDO (K1, nebo K2), který má tu funkci, že blokuje přímotopy, nebo bojler ve VT. Druhý stykač pak bojler. Podle časů HDO, poznáte, kolik hodin celkem za 24 hodin spíná K1 a kolik K2.

  4. Jana T. Jana T.

    Může mi někdo znalý poradit – mám tarif tepelné čarpadlo na připojení celého bytu. Jeden spotřebič, který je trvale připojen napřímo do pojistné skříně, ale je v režimu spánku a aktivuje se až sepnutím hladinového čidla, se každých 20minut zapne – respektive na minutu naběhne jeho ovládání (displej) a zase se vrátí do původního režimu vypnutí. Může to být signály HDO? V jakých časových intervalech je signál HDO vysílán? Je to jen, když se přechází mezi VT a NT, nebo právě každých 20minut.

    • Pitr Pitr

      Jano, časový signál je vysílán v intervalech dle vašeho distributora, PRE, ČEZ, E-ON, každý má své časy, ale záleží na tom, jaké číslo signálu máte. Najdete snadno zadáním do vyhledávače „časy HDO“, pro konkrétního distributora. Na vašich hodinách pak máte číslo signálu vyznačeno tam, kde je modul HDO, nebo pokud je HDO zvlášť, tak jako krabička úplně nahoře, patří PRE, jsou to ta čísla 597, 598, 601. Nezáleží, jakého máte dodavatele, těch je na trhu hodně, o časech rozhodují tito tři distributoři. Jinak signály HDO jsou vysílány vždy při zapnutí a vypnutí tarifu. K otázce ohledně spotřebiče, který je trvale připojen, upřesněte o co jde. Je to hlídání hladiny, čeho? Je čidlo kabelem, nebo přes vysílač a přijímač. Displej může být nastaven na dobu osvětlení displeje a poté zhasne a nemusí mít vliv na provoz zařízení. Ale spotřebič, který není blokován ve VT, na toto, pokud je správně zapojen nemá vliv.

  5. Anonym Anonym

    Dobry den,
    Koupili jsme starší dum a mame VT a NT. Nevim jak a kdo tu delal eletriku.
    Lze nejak poznat na jakych zasuvkach tento tarif běží? Doufam ze jsem to napsal zretelne. Chci jen vedet jestli ten tarif nebezi jen na urcitych zasuvkach kde byly pripojeny (bojler a primotopy).
    Dekuji

    Peťan: Ještě že je to napsáno v článku tučně… Do všech zásuvek a spotřebičů jde elektřina stejná = veškerá spotřebovaná energie je účtována stejně ať jde o bojler, zásuvku, nebo světlo. Jediný rozdíl je, že bojler, přímotopy apod. nesepnou, když je VT.
    Takže jednoduše – Pokud je elektroměr přepnutý na NT je veškerá spotřebovávaná energie účtována v NT.

  6. David David

    Dobry den, dobry clanek ktery vysvetluje mnoho veci. Mam novostavbu RD. Po zapojeni elektrikarem ale rele strasne bzucelo – bylo domluveno ze to pozdeji vymeni za nove, ale k tomu jeste nedoslo. Problem je ze rele prestalo bzucet, ale zaroven i prestalo spinat – tudiz mam za to ze odeslo uplne. Jako rele pouzil elektrikar Impulzní relé EATON Z-S230/S 265262. Ted jsem se ale dozvedel nazory, ze impulzni rele nemelo byt vubec pouzito, pry pak vlastne spina spatne HDO a spina ho presne opacne, tj ve vysokem tarifu topim, v nizkem netopim. Je to pravda? Jeste bych mel jeden dotaz – elektrikar, ktery to instaloval me rekl ze ikdyz shodim oba jistice vcetne venkovniho bude na civce rele stale napeti. To se mi nejak nezda, to je HDO okruh zcela mimo jisteni? Cetl jsem nejake stare clanky o tom ze HDO muze byt spinano i fazi ale u velmi starych konstukci, ja mam novostavbu. Je to skutecne mozne ze budu mit na rele napeti i pri shozenych hlavnich jisticich? Prede diky za odpoved.

    Peťan: Tento dotaz jsem zaznamenal na Facebooku, ale nechtěl jsem do rozpoutané diskuze nic psát 🙂 Dovolil jsem si stáhnout obrázek, aby bylo vidět o čem „mluvím“.
    V rozvaděči máte stykač (vpravo) a impulzní relé (vlevo). Pro HDO by mělo být použito běžné relé (tedy ten přístroj vpravo) – z nějakého důvodu není připojeno. Impulzní relé se používá pro ovládání světla třeba na dlouhých chodbách apod. Jeho princip je takový, že první sepnutí modul zapne, druhé sepnutí modul vypne. Většinou by nemělo být trvale připojeno na napětí (proto asi odešlo). Potom vám může kotel spínat „tak nějak různě“. Stykač je napájen fází z rozvaděče (to je ten 6A jistič HDO) a „nulákem“ z modulu HDO. Takže pokud vypnete ten jistič, tak by na cívce nemělo být napětí. To co řekl „elektrikář“ je blbost – hlavní jistič venku vypíná úplně všechno a i kdyby ne, tak z přijímače HDO je pouze ten „nulák“. Fáze se používala před mnoha lety a z dnešního hlediska to je určitě nereálné. Ke žlutozelenému vodiči na cívku toho impulzního relé se nebudu vyjadřovat 😀

    • David David

      Zdravim Vas. Diky moc – konecne mi to nekdo jasne a bez emoci vysvetlil. Tudiz mam to zapojene spatne. Jsem tim padem dost zdesen nad kvalifikaci elektrikaru. To zapojeni konrolovalo 6 elektrikaru vcetne revizniho technika, technika na kotel i technika primo od Bosche, ktery kotel zprovoznoval a kontroloval cele zapojeni od jistice. Nikdo z nich neshledal nic spatne udelaneho. To me prijde na 6 kvalifikovanych lidi s padesatkou po sobe a u dvou s razitkem revizaka z cehoz se tim vsichni aktivne zivi jako dost tragicke. Me to dost zmatlo protoze jsem si riklal, ze sance ze by to neodhalilo 6 elektrikaru po sobe mi prislo skoro jako az nemozne. Rad bych se tedy jeste zeptal. Kdyz tedy to impulzni rele odpojim a prepojim ho na ten stykac vedle pripojim to stejne jako je to na tom rele? Tj dole zlutozelenou zem a modry nulak a nahore dva hnede nebo uz ten modry nulak uz zapojovat nemusim kdyz je v tom nevyuzitem stykaci jiz pripojen (co pak s tim druhym nulakem kabelem co mi zbyde)? Jeste je mi divne ze je pripojen tam kde je v prvnim rele zem. Neni tedy ten nulak ve stykaci zapojen spatne kdyz je v prvni zdirce?

      Peťan: Samozřejmě, že jsem neviděl jak je to přesně zapojeno a z jedné fotky toho člověk moc nevykouká. Doporučuji nehrabat se v tom sám, ale zavolat elektrikáře… Ale dle všeho je to zapojeno špatně. Měli by tam být dvě relé/stykače. „Kotlářům“ je rozvaděč jedno, elektrikáři jsou někdy na baterky a revizák by měl alespoň zbystřit u toho ZŽ k impulznímu relé. ZŽ zde neslouží jako zem, ale jako nulák z HDO. Zřejmě máte HDO se dvěma výstupy (jeden pro kotel, jeden pro bojler). Nejjednodušší by bylo vyměnit to impulzní relé za nový stykač. Na svorku A1 fáze z toho jističe, na A2 nulák z HDO (zde zřejmě tím ZŽ), na zbylé dvě svorky (1 a 2) připojit signál z toho kotle. Pozor, v tomto případě barvy vodičů neodpovídají své běžné funkci!!

      • Martin Martin

        Souhlasím s Peťanem.
        Každopádně se v tom nehrabejte, kdo ví kolik takových se v tom hrabalo předtím a proto v tom už nikdo „odborný“ není schopný nic najít.
        Volejte elektrikáře a nechte ho to rozpojit a zapojit podle sebe, jak to zapojuje on na svých stavbách.

        Míru zdar

      • Beny Elbis Beny Elbis

        Jestli jsem dobře pochopil, tak vrčel stykač c rozváděči. Otázka zní: Je tento stykač zapojen na L1 stejně jako relé HDO?

        Peťan: V praxi bývá použitá L1, ale principiálně je to úplně jedno. Z přijímače HDO jde nulák.

  7. Jiří Jiří

    Dobrý den,mám ještě starou elektroinstalaci,kde HDO posílá na stykače fázi a ne nulák,chtěl bych se zeptat,zda toto zapojení není podle současných norem problém.Děkuji.

    Peťan: Pokud se do toho nehrabe, není v podstatě nikdo, kdo by vás nutil to předělat. Pokud by se dělala nějaký úprava, nedostal byste na to revizi. Spíše než normě to odporuje připojovacím podmínkám dodavatele el. energie.

  8. Lukáš Lukáš

    Zdravím, mám dotaz. Dnes na problykávaly světla a v HDO se to jakoby přepínalo a přitom problykávalo červené světélko čím to může být?? Bojler a kotel nám běží normálně.

    Peťan: Mohla jenom „zablikat“ elektrika – nemusí to mít s elektroinstalací nic společného. Ale taky může být někde něco povoleného – v případě vodiče PE/PEN/N by to mohl být velký problém. Pokud se to bude opakovat, doporučoval bych kontrolu revizákem… O jaké červené světélko se jedná? Na přijímači HDO?

  9. Anonym Anonym

    Zdravím. Jak zjistim NT HDO v naší lokalitě. Dekuji

    Peťan: Vytahuji věšteckou kouli za 3…2…1… Záleží na tom, kde bydlíte a jakého máte dodavatele el. energie. Podle toho se dají najít na stránkách dodavatele časy spínání HDO.

  10. Petr H. Petr H.

    Dobrý den, nevím jestli to nechápu špatně, ale ČEZ v podmínkách rozpojuje fázi L1:
    https://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/technicke-informace/pripoj_podminky/priloha-3.pdf

    Peťan: Nevím co konkrétně máš na mysli, ale ve schématu je z L1 (před elektroměrem) napájen přijímač HDO. Samotné ovládání probíhá pomocí jedné z fází za elektroměrem (libovolná fáze) a „nulákem“, který spíná přijímač HDO. Napájení přijímače se neměří, napájení stykače se měří.

  11. Karel D. Karel D.

    Dobrý den, včera jsme se švagrem měnili bojler. Při nahození jističe po výměně bojeru to v rozvodné krabičce s jističi zabzučelo, a vyzkratoval se stykač. Při výměně kus za kus, švagr zjistil, že jej mám ovládání napojeno postaru, ne přes zem, a že tam chybí jištění hdo. Bojler spínal obráceně – hřál na VT, a vypnul na NT. Napojil se tedy tak jak byl ten zkratovaný, po nahození hlavního jističe k bytu, bojler jede. Po tomto kraťasu u mne, nejdou světla na společném schodišti. Je to vůbec možné ? Má to nějaké rychlé řešení ? Jak jsou světla napojena, nevím ? Mají vlastní jistič a nějaký zdroj (hodiny) ?

    Peťan: Pouhá výměna bojleru by nemá vliv na ovládání. Vyzkratoval stykač?? Zřejmě je v zapojení domu pěknej maglajs… Ideální by bylo zavolat nějakého elektrikáře, který je schopný zhodnotit stav přímo na místě. Můžou být různě promíchané okruhy a podobně.

  12. Mirek Mirek

    Dobrý den, koupil jsem starší dům a stykačem připojeným k HDO se spíná jen varná deska. Původní majitel to ale „vyšperkoval“ tak, že má ještě „nějak“ vyveden přepínač (VT/NT), aby se v případě potřeby varná deska v okamžiku kdy je odpojedná (tedy jede VT) dala zapnout a jela na VT. Když se pak přestane vařit, tak se to zase tím přepínačem přepne na NT a deska se po dobu VT odpojí. Netuším jak to udělal, jen si říkám, jestli je pak vůbec nutné tam ten stykač mít. Co Vy na to? Děkuji

    Peťan: Nejedná se o standardní způsob. Pomocí HDO se blokují spotřebiče jako je topení a bojler. Při vaření by to bylo omezující. Je ale možné, že někdo připojil varnou desku na původní vývod akumulaček, nebo přímotopu. A aby mohl vařit i když je VT, tak přidal ke stykači ruční spínání. Jednoduše se na stykač připojuje nulák pomocí vypínače (u hodně starých instalací to může být i fáze). Pokud není spínání potřeba (což je u varné desky pochopitelné), tak bych stykač úplně vyřadil – třeba místo stykače použil svorky.

  13. Jiří Jiří

    Prosím o informaci.Mám RD a 2sazb.el.mer.Když má běžet NT,tak na displeji el.měru stále přeblikávají údaje s NT a VT.Mám zato,že pokud běží NT,tak by měl displej ukazovat stále NT.

    • Sharkus Sharkus

      Pokud to není něco exotického, tak by měl údaj přeblikávat bez ohledu na tarif. Ten je většinou indikován kontrolkou. Ono je to v celku i logické. Pokud by ukazoval pouze aktuální tarif tak by se to dost špatně opisovalo(ono kupodivu ještě na dost místech stále odepisují stav ještě ručně).

      Peťan: Přesně jak píše Sharkus. Když se koukneš nahoře na obrázek elektroměru, tak je tam šipka, která ukazuje aktuálně účtovaný tarif. Hodnota na displeji problikává bez ohledu na aktuálně účtovaný tarif. Osobně mi displeje elektroměrů nepřijdou na první pohled zřejmé.

  14. Jan Jan

    Dobrý den, je možné mít HDO bez připojení přes stykač k jakékoliv zásuvce, a stále využívat NT? Jde mi o to, že mám HDO kvůli bojleru, ale nemám teplou vodu, když ji potřebuji… Je tedy možné mít připojenej bojler jen klasicky na jistič tak, aby nebyl vyblokovanej, a HDO jen přepínalo na NT? K čemu ten stykač a relé vlastně jsou, jestli to chápu správně, tak jen k vyblokování onoho spotřebiče aby neběžel na VT?

    Peťan: Přesně k tomu to je – stykač blokuje napájení, aby spotřebič neběžel na VT. Technicky není problém připojit bojler, aby běžel i na VT, ale v podmínkách distributora je nutnost blokování. Pokud bojler není zapojen s blokováním, nemáte nárok na příslušný tarif.
    V praxi se to provede třeba stykačem s manuálním ovládáním – je na něm páčka, kterou lze stykač manuálně sepnout. Pokud přijde signál HDO, tak se stykač sepne zpět do automatického režimu.

  15. Majky Majky

    dobrý den, chtěl bych se zeptat, bratr kouopil starý dum jesště s hliníkem. vodu si předchozí majitel ohříval v 5l hrnci na kuchynských kamnecha míchala s vodou, ale toto děla t bratr nechce a chce bojler.

    do baráku ze sloupu na štít vede (stará dřevěná elektroměrová skřínka) bude se měnit na novou kabel 4×35 , jak (trasa od elektroměru s jističem 3x25A zprovoznit HDO? před koupí relé je potřeba znát nějaké udaje které vemu kde ? viz fotky těch krabiček v článku tam žádne nejsou jen elektroměr a bakelitový 3F jistič. (a teď pro zasmání) z něj vede jeden kabel 8mm do taky bakelitového 1F10A jističe a zo toho jede vše ostatní pračka,mikrovlnka,lednice a mrazák , pár led žárovek a jedna televize.

    děkuji mockrát z radu, já jsem vyučený elektrikář před osmi lety od té doby se tím neživým.

    Peťan: Základní předpoklad pro použití HDO je mít elektroměrový rozvaděč, který umožňuje montáž přijímače HDO – třeba tento. Z tohoto rozvaděče potom povede silový (třeba CYKY-J 4×10) a ovládací kabel (třeba CYKY-J 3×1,5) do podružného rozvaděče, kde budou všechny jističe na jednotlivé okruhy a stykač, který bude blokovat chod bojleru. Potom se nechá udělat revize, kde se zapíše požadovaná sazba, číslo bojleru atd. Elektroměr i přijímač HDO namontuje distributor elektřiny (ČEZ/EON/PRE).
    Bude tam tedy pojistková skříň (HDS) > elektroměrový rozvaděč s přijímačem HDO > podružný rozvaděč se stykačem > bojler.

  16. Adam Stránský Adam Stránský

    Dobrý den přeji, zjistilo se u mě při odečtu elektřiny po roce, že mám nefunkční HDO. Celý rok mi elektroměr počítá jen VT a na NT svítí 0 kwh. Tarif mám ve smlouvě D57d. Máte někdo zkušenost jak se to řeší?

    Děkuji Vám a pěkný den

  17. Anonym Anonym

    Dobrý den,
    jsme teď v podnájmu a bylo nám řečeno, že je zde také HDO. Vím, že tady budu znít jako úplný neandrtálec, ale zajímalo by mě, jestli a jak moc to ovlivní chod el. spotřebičů v domácnosti (jestli třeba nebudeme něco vařit a v půlce se nám to na 10 minut nevyhne apod.). Jsou tam třeba nějaké jiné podmínky pro pojistky atd?
    Tedy jaké je běžný den s HDO v domácnosti a nakolik je to omezující.

    Mnohokrát děkuji.
    Adam

    Peťan: HDO není nijak omezující. Žádné výpadky, ani nic podobného nečekejte. Když bude sepnutý signál HDO, tak veškerá spotřebovaná elektřina bude účtována levněji (ano, veškerá – třeba i konvice, vysavač atd.) a bude sepnut bojler, pokud v něm bude chladná voda.

  18. Anonym Anonym

    Děkuji za odpověď.

    Nyní mi přišla smlouva k podpisu přepisu energií. Jedná se o firmu Europe Easy Energy. Byt máme 2+1, 40 m2 a eDomacnost D45d s hlavním jističem 1×25.
    Zaujalo mě, že cena silové elektřiny je stejná u VT i NT, tedy 1814 Kč/MWh, což je hádám dobré – jen mě zarazila měsíční záloha ve smlouvě, a to 228 Kč + stálý měsíční plat 71 Kč. Čekal jsem zálohy kolem 1200-1500 Kč měsíčně (doprava elektřiny, dle informací na ERÚ, je dražší, než samotná spotřeba).
    Ještě jednou se omlouvám za svou neznalost a pravděpodobně triviální dotazy, ale nemám třeba vypínat bojler během dne? Zdá se mi, že se spíná každou chvíli, i když možná jen na chvíli.

    Díky za všechny postřehy a rady.

    S úctou
    Adam

    Peťan: Tarif D45d většinou znamená, že máte 20 hodin denně nízký tarif. Ceny obou tarifů mohou být hodně podobné, nebo i stejné. Pokud máte elektrokotel, tak poběží 20 hodin denně. Zálohy můžete mít nízké, ale počítejte s tím, že se můžou razantně zvýšit při prvním vyúčtování + je také pravděpodobné, že budete mít nedoplatek. Já jsem na stavbě začínal se zálohou 200 Kč/měsíc. Ale přes zimu byla spotřeba větší (svítilo se, běžely mašiny, používal se vysoušeč) a rázem jsou zálohy o 200 Kč vyšší a ještě jsem měl samozřejmě nedoplatek.
    Vypínání bojleru nemá žádný význam. Pokud se vypne, tak stejně pak bude muset dohřát vodu, takže spotřeba bude víceméně stejná. Je možné, že je bojler menší, tak každý menší odběr dost ochladí vodu.

  19. Vlastimil Vlastimil

    Dobrý den, mám velice laický dotaz…Mám nové TČ a tarif D57D. Domníval jsem se, že v rámci tohoto tarifu nebudu moct topit a užívat teplou vodu 4 hodiny denně. Docela mě nyní vyděsilo, že topení tak funguje, ale teplá voda nikoliv-je jen 8hod denně. Dle rozpisu HDO se např. ráno nikdo nevysprchuje v teplé vodě. To je docela zásadní věc, kterou mě nikdo dříve neřekl…Lze to nějak řešit? Je to jen špatně zapojené nebo je to standartní? Děkuji za opodvědi.

    Peťan: Ano, je to naprosto standardní. Bojler je v provozu pouze 8 hodin denně. Nicméně, je potřeba počítat s akumulací, takže se bojler nahřeje během těchto 8 hodin a voda by měla při správném objemu bojleru vydržet na celý den. Stejně je to i u TČ – je 2x denně na 2 hodiny vypnuté. Ale tento čas by mělo překlenout naakumulované teplo.

  20. Julo Julo

    Dobrý den, mám HDO spínaní pro tarif D35d. Smlouvu na dodávku mám od MND v lokalitě Hodonín s tím, že cena za kWh mi byla v NT i VT tarifu stanovená ve stejné výši, tudíž „dvoutarif“ je na ….v poslední době, nevím od kdy, mi však nulový vodič od HDO na stykač pro boiler zůstává trvale zepnutý, takže boiler topí i při VT tarifu. Nevím jestli je to porucha HDO, nebo souvislost se sjednocením ceny VT a NT tarifu.

    Peťan: S největší pravděpodobností je to porucha přijímače HDO. Stává se to… Doporučuji nahlásit vašemu dodavateli el. energie.
    S jednotnou cenou to nemá nic společného. Tu si určuje prodejce/dodavatel (MND). HDO spíná distributor (E.ON).

  21. David David

    Zdravím,

    Jenom se se chtěl zeptat, jaký máte názor na to, když jsou elektrické kotle napájeny přes stykač, který je při změně tarifu rázově odpojí a to takhle několikrát za den.
    Nepřijde mě to jako správné zapojení vůči řekněme životnosti kotle (vnitřní elektronice, doběhu čerpadla atd), navíc když samotné kotle mají vstup HDO a umí si sami tarif přehodit. Takhle nám to bylo zapojeno s tím, že to vypínaní kotlům nevadí 🙂 neřeknu bojler, ale kotel? přijde mi to jak kdybych chtěl jakýkoliv spotřebič vypnout tak, že ho zaběhu vytrhnu ze zásuvky.

    děkuji za odpověd

    Peťan: Pokud je takto kotel zapojen, je to špatně a určitě v rozporu s návodem. U kotlů je vždy trvalý přívod napájení a rozpojuje se pouze signál HDO (bývá to nějaká svorka uvnitř kotle). Je to kvůli ochraně elektroniky, signalizaci tlaku vody, ale hlavně doběhu čerpadla atd. Schválně napište, co máte za kotel… Jinak u bojleru se to tak samozřejmě dělá. Ale nové „smart“ bojlery také vyžadují trvalé napájení.

  22. David David

    CosmoTherm E 9KW, právě ve schématickém zapojení tam ten vstup HDO má no, takže to mám špatně zapojené, bylo mě to divné a to nejsu elektrikář.
    Děkuji za odpověd jinak stránky super hlavně ty vypínače jsou dobré, mějte se pěkně.

    Peťan: Odpověděl sis sám 🙂 Na HDO je tam svorka HDO, nebo HDO230V. Odpojování napájení není asi úplně ideální.

  23. Jan Jan

    Dobrý den,
    mám prosím dotaz k HDO. Chceme instalovat elektrokotel k ústřednímu topení. Znamená to, že mi bude kotel ohřívat je při sepnutí na NT?
    Chceme topit dle potřeby, kotel pojede automaticky.
    Moc tomu nerozumím, můžete mi prosím poradit.

    Děkuji

    Peťan: Ano, je běžné, že se elektrokotel blokuje HDOčkem (nevypíná se napájení do kotle, ale pouze je do něho přiveden signál na odstavení topných spirál – viz komentář výše). Ale distributor na to má speciální tarif. Kotel pak topí 22 hodin denně (bývají dva jednohodinové „výpadky“). Takže to prakticky nijak zvlášť neomezuje. Teoreticky vám ale nikdo nebude kontrolovat, jestli si pak přepojíte kotel na trvalý provoz. Akorát v době vysokého tarifu (VT) budete platit dražší elektřinu.

  24. Jan Jan

    Pane Peťane velmi děkuji za info. Ještě bych se chtěl zeptat, zda v tom případě musím od rozvaděče vést dva kabely, nebo se to řeší pomocí stykačů v domovním rozvaděči.

    Peťan: Ano, běžně se ke kotli přivede přívodní kabel (podle výkonu, ale bývá to třeba CYKY-J 5×4 apod.) a pak ještě kabel se signálem HDO (většinou CYKY-J 3×1,5). Stykač v domovním rozvaděči by vypínal celé napájení kotle – a to je většinou špatně. Byl by pak nefunkční doběh čerpadla, hlídání tlaku atd.

  25. Jarda Jarda

    Jarda
    Prosím o radu. Nyní mám HDO na boiler (D25d).Chystám se na instalaci tepelného čerpadla a chci samozřejmě zažádat o sazbu D56d. Stačí při instalaci tepelného čerpadla stávající stykač HDO přepojit ze stávajícího jističe boileru na jistič pro tepelné čerpadlo a celý barák pojede na nízký tarif 20 hodin a na vysoký tarif 4 hodiny včetně toho boileru? Nebo bych měl mít HDO pro tepelné čerpadlo a HDO pro boiler?
    Děkuji.

    Peťan: Správně by mělo být jedno HDO pro bojler a jedno HDO pro tepelné čerpadlo. Stejně musí být kvůli změně tarifu revize, tak by bylo lepší to probrat s revizákem 😉

  26. Jaroslav Jaroslav

    Prosím o radu,
    po všem co se nyní děje s energiemi přemýšlím o FVE. Abych mohl mít FVE, potřebuji HDO. V RD ( zateplen 12/21) mám 3 fázový proud bez HDO. Elektroměr je na cestě u domu cca. 8m a od rozvodné skříně v domě 18m. Nechci vrtat do zateplení a protahovat dráty. Proto má otázka zní, zda by šlo použít HDO s Wifi. Přijímač HDO v antoníčku s hodinami a jističem by se snad vešel a u hlavního domovního rozvaděče by to neměl být problém, protože k FVE musí být skříňka s jističi atd. Povoluje toto řešení ČEZ ?

    Peťan: Podle připojovacích podmínek ČEZu, je možné použít bezdrátové ovládání HDO. Je to v odstavci 16.1. Ještě doporučuju prostudovat připojovací podmínky pro výrobny – zde je také v kapitole 6.1 povoleno ovládání HDO bezdrátově.
    Zkontroloval bych ale, jestli není kabel ovládání HDO již mezi elektroměrovým rozvaděčem a domovním rozvaděčem natažen. Pokud opravdu ne, tak je to opravdu krutý a naprosto nesmyslný nedostatek a toho co to dělal bych hnal…

  27. Standa Standa

    Dobrý den,
    mám tarif D45d. Podle HDO mi spínají přímotopy a ohřev vody. Jde nějaké HDO info i do normálních zásuvek? Koupil jsem si termostat do zásuvky, který má podporovat HDO. Měl jsem zato, že při vysokém tarifu termostat pozná, že jde o vysoký tarif a vypne bez ohledu na teplotu. Vypadá to ale, že termostat zůstává sepnutý bez ohledu na vysoký tarif. Jde o tento výrobek: https://www.alza.cz/elektrobock-ts30-d6768997.htm. Děkuji.

    Peťan: Informace se signálem HDO jde do všech zásuvek, ale ten modul co máte vy bohužel není přijímač HDO, ale obyčejný časový spínač/termostat do zásuvky. Ta informace ohledně HDO je tam proto, že je možné napájení toho termostatu vypínat a zapínat, aniž by to mělo na jeho funkci vliv (má zálohovanou paměť bateriemi).Zde se počítá spíše s tím, že máte zásuvku, která je připojená přes stykač ovládaný HDO (když je vysoký tarif, tak v ní není napájení) a do té se zapojí toto. Můžete se kouknout na web distributora elektřiny a časový spínač nastavit tak, aby kopíroval signál HDO. To je asi nejjednodušší způsob. Případně se koukněte jakou máte cenu ve VT/NT. Dnes bývají obě cenovky naprosto totožné, takže třeba ani nemá smysl to řešit.

  28. Anonym Anonym

    Dobrý den, děkuji za super článek. Jen jedna věc mně není jasná. V případě HDO s jedním relé přepíná kontakt mezi elektroměrem a stykačem. Ale v případě HDO s 3 relé jste psal, že jedno relé je na elektroměr a další dvě na spotřebiče. Funguje to tak, že první relé je nastaveno tak, aby pokrylo kombinaci časů těch relé, které jsou připojeny na spotřebiče? Jestli ne, tak jak je zajištěno přepínání na NT? Děkuji

    Peťan: Ano, první relé překrývá časy obou HDO signálů. Článek možná trochu aktualizuji, dnes s rozmachem fotovoltaiky se ještě používá kontakt v elektroměru na ovládání/odstavení střídače.

  29. Anonym Anonym

    Moc zdravím a mám také dotaz k HDO, když chci využívat nízký tarif, musím mít z domu k rozvaděči dva kabely? Kabel mám jen jeden a vše mi jede na VT. Mám kombinovaný bojler a teď přibudou klimatizace. Chtěla bych tarif d57d, ale právě nevím, když nemám ty dva kabely z domu, jestli to vůbec jde. Nemám se koho zeptat, manžel mi zemřel 🙁 , moc děkuji předem za info

    Peťan: Ideální je mít dva kabely – jeden jako silový, po kterým „jde proud“. A druhý na signál HDO. Ale je také možné signál přenášet bezdrátově. Je možné použít něco jako toto https://viola.cz/produkt/196596-elko-ep-8461-wst-11m-set-pro-bezdratovy-prenos-signalu-hdo

  30. Anonym Anonym

    Děkuji moc 🙂 a nevíte koho požádat, aby to všechno provedl, přímo ČEZ, nebo elektrikáře?

    Peťan: ČEZ vám to určitě řešit nebude. Doporučuju oslovit nějakého elektrikáře z okolí.

  31. Anonym Anonym

    Dobře děkuji, hezký večer

    Peťan: Ještě doplním, že kvůli změně tarifu budete potřebovat revizi. V té bude uvedeno, že máte bojler a TČ.

  32. Pavel Pavel

    To schéma „Jednoduché připojení přijímače HDO a stykače“ to je jako při aktivním NT nebo VT? Díky. Není mi to úplně zcela jasné.

    Peťan: Schéma nazobrazuje žádný aktuální provozní stav. Nicméně, kdyby bylo relé HDO v tomto stavu, bylo by přivedeno napájení na stykač bojleru a ten sepnutý. Tedy aktivní nízký tarif.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *